Утицај америчких избора на европске акције: "Трампов ефекат" изазива потресе на берзама

Пад акција на берзама показује како Трампово обећање да ће покренути трговински рат, ако освоји други мандат у Белој кући, ствара додатни притисак на индустрије које се већ боре са слабим домаћим економијама и успоравањем потражње на њиховим кључним тржиштима у Кини

Могућност да Доналд Трамп уведе низ нових царина ако победи на америчким председничким изборима у новембру већ је погодила деонице извозно осетљивих европских компанија као што су произвођачи аутомобила и конгломерати који продају луксузну робу.

Корпа од 28 европских акција изложених америчким тарифама које је саставио "Барклајс" пала је за 7 одсто од краја септембра, пошто су се шансе бившег председника за победу на изборима смањиле. Корпа, која укључује "Дијаџио", ЛВМХ и "Фолксваген", ове године је пала за 2 процента.

Падови показују како Трампово обећање да ће покренути трговински рат ако освоји други мандат у Белој кући ствара додатни притисак на индустрије које се већ боре са слабим домаћим економијама и успоравањем потражње на њиховим кључним тржиштима у Кини, преноси "Фајненшел тајмс".

"Ови сектори се суочавају са троструким ударом - Трамповим ефектом, стагнацијом раста у ЕУ и успоравањем Кине", рекао је Лука Паолини, главни стратег компаније "Пиктет асет менаџмент".

Европска тржишта акција су заостала за великим технолошким скупом на Вол Стриту ове године, где је "Ес енд ПИ 500" забележио раст већи од 20 одсто. Многи аналитичари очекују да ће Трампова агенда за смањење пореза подстаћи америчко тржиште акција, тако да свака штета нанесена европским извозницима прети да додатно прошири диспаритет.

Трамп је рекао да ће увести високе намете на увозну робу, постављајући царине од 20 одсто за Европу и 60 одсто за Кину, што је навело ММФ да упозори да би његова политика угрозила глобални раст.

Берза Полимаркет заснована на криптовалутама је објавила да су Трампове шансе за победу порасле на 62 одсто, у односу на 48 одсто пре месец дана.

"У последњих месец дана трговина са Трампом је кренула пуном паром", рекао је Кау.

Оживљавање такозваних "трампових трговина" такође је подстакло долар последњих недеља и додатно подстакло распродају на америчком тржишту обвезница, с обзиром да се очекује да ће његов план вођен тарифама повећати инфлацију и каматне стопе.

Међутим, неки аналитичари сматрају да је претерано говорити о сумраку европских тржишта.

Хју Гимбер, глобални тржишни стратег у Џеј Пи Моргану, рекао је да се на европским тржиштима тргује са 40 одсто попуста у односу на америчко, што делимично одражава претњу од обнављања трговинских непријатељстава.

"Чини се да се ова негативност сада добро одражава на цене", рекао је Хју Гимбер.

Марк Шарц, портфолио менаџер у Јанус Хендерсону, рекао је да очекује јачи раст капитала након победе републиканца, што би такође користило европским акцијама.

"Ако добијемо одлучујућег победника, то ће бити подршка тржиштима", додао је Јанус Хендерсон.