Обрад Кесић: Следи крај апсолутне доминације Запада, Трамп нуди алтернативу
Озбиљне анкете и анализе у САД су сагласне - Трамп би, да се данас одржавају председнички избори, био победник. Неколико показатеља то и доказује. Последње три до четири недеље Трамп и његов кандидат за потпредседника Џеј Ди Венс изузетно су активни, а њихове поруке погађају право у срце проблема незадовољних Американаца. Јер, они им нуде алтернативу, овим речима аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић у разговору за "Новости" описује расположење Американаца пред председничке изборе у које су, усред кризних, ратних времена, упрте и очи целога света.
Уочи изласка грађана на биралишта 5. новембра, Кесић је уверен да има много адута који су на страни бившег републиканског председника који му утиру пут повратка на најпрестижнију вашингтонску адресу.
"Демократска супарница Камала Харис покушала је да се дистанцира од политике председника Џозефа Бајдена, али у томе није успела, па јој је Трамп 'преотео' поверење чак у и традиционалним упориштима демократа, међу младима, мањинама, образованим мушкарцима у урбаним срединама. Придобио је Трамп и Афроамериканце, Латиноамериканце, Азијате, посебно Корејце. А због незадовољства ратом на Блиском истоку, чак су се и Арапи одрекли Камале.
Пажња оба кандидата уперена је у финишу у неколико "колебљивих" држава. Управо у њима милијардер Маск улива ветар у леђа Трампу лутријом од по милион долара "срећницима".
"Та лутрија у Аризони, Џорџији, Мичигену, Невади, Северној Каролини, Пенсилванији, Висконсину, наравно, никога не обавезује, али свакако привлачи, што је важно, регистровање за изборе. Имајући у виду тесну победу садашњег председника Бајдена у Висконсину, јасно је да сваки глас може бити и одлучујући. Подршка Маска је значајна неопредељеним, притом незадовољним бирачима који не воле актуелну администрацију, јер није решила три главне бриге, које су и главне теме избора - економске муке, бриге због неконтролисаног прилива миграната и страх од дубљег увлачења Америке у ратове", каже Обрад Кесић.
Он указује да управо неопредељени бирачи сматрају да им администрација недовољно помаже у опоравку од, рецимо, урагана у Северној Каролини, Џорџији, Алабами, док не жали да шаље помоћ Украјини и Израелу. С друге стране, сећају се с носталгијом Трампових времена, када није покренут ниједан нови рат.
Он наводи да Харисова има подршку ИТ сектора, финансијских институција, Холивуда три према један у односу на Трампа, али да је уз републиканског кандидата већина бирача. Додаје да то указује на поделу између елите и "обичних" људи и говори да би крупни капитал желео да задржи статус кво, али да су грађани огорчени и да желе алтернативу. Кесић напомиње да је то у последње време променило и однос великих компанија према кандидатима, које почињу да "улажу" и у републиканца, али тврди да новац не може да купи гласаче који желе промене.
"Трампова тесна победа, могла би довести до сукоба"
Анкета "Тајмса" је показала да сваки Американац страхује од грађанског рата после избора.
"Мржња према Трампу се 'храни' оценама да је 'фашиста', 'нови Хитлер'. Иако се то користи као очајнички покушај Демократа да придобију гласове, у ситуацији када су људи забринути, јер су цене основних животних намирница као што су јаја, млеко, или хлеб порасле и за 60 процената, уплашени од отворених граница за мигранте и увлачења у ратове, довољна је варница да букне сукоб, јер много Американаца поседује оружје. Ако Трамп оствари велику победу, сви ће то морати да прихвате, али ако она буде тесна, или буде сумњи у крађу избора, сукоби би могли да избију", сматра Кесић.
Он напомиње да би, после заокрета Европе удесно, неуспеха Запада у рату у Украјини, непопуларне подршке Израелу, победа Трампа продрмала глобалистичку елиту. То би продубило и поделе у ЕУ, јер би могле да се створе јаче везе конзервативаца са две стране Атлантика и поремете идилично размишљање да је либерална демократија једина идеологија. Очекује брже стварање мултиполарног света и побољшање односа са Русијом и Кином.
"Следи крај апсолутне доминације Запада"
Кесић напомиње да је кључни фактор унутрашња борба у САД. Он сматра да ће Трамп, ако победи, сигурно наићи на отпор институција и да би Демократе опет могле у Конгресу покренути опозив против њега.
"Свакако, Трамп ће бити у ситуацији да се бори, бар годину или две, а за то време дешаваће се промене у свету. Може се очекивати економски тешка ситуација. Ако победи Харисова, остаће иста спољна политика коришћења рата с Украјином за слабљење Русије, заоштравања односа са Кином, полагањем нада у азијски НАТО на челу са Јапаном. У сваком случају, следи крај апсолутне доминације Запада, само је питање брзине којом ће се то догађати", сматра Кесић.
Он сматра да би у случају да победи на изборима, Харисова наставила притисак и према Београду да прихвати реалност око такозваног Косова и према Бањалуци, појачавањем санкција према појединцима и фирмама у РС и да би се ситуација погоршала. Очекује да би, ако победи Трамп дошло до извесног олакшања, јер Балкан не би био у фокусу, па ни Стејт департмент не би имао подршку Беле куће за веће мешање.
"Мање би се инсистирало на централизацији БиХ и мање би било подршке Приштини, док би Србија добила већу подршку у спољној политици. Посета Трамповог сина Београду већ је била показатељ тог политичког интереса. Уосталом, није случајна паника у Сарајеву и Приштини од могућег повратка Трампа у Белу кућу. Садашња ситуација у НАТО је економски неодржива, са досадашњим бланко чеком помоћи Украјини. Повратак Трампа би засигурно зауставио подршку Кијеву и повећао притисак на Владимира Зеленског за мировне преговоре. Трамп је антиглобалиста, за разлику од већине чланица НАТО и ЕУ, па је могуће да дође до економског 'рата' Вашингтона и Брисела, што би могло да угрози Алијансу", указује Обрад Кесић.
На питање како ће исход избора утицати на доминацију САД у ратом захваћеном региону Блиског истока, он је подсетио да Тел Авив већ не реагује на захтеве Вашингтона као што је то некада био случај, јер су подршком Украјини САД смањиле могућност помоћи Израелу, чиме је Вашингтон изгубио "адут" за притисак на Тел Авив.
Долар губи доминацију
Кесић сматра да долар губи доминацију и да је тај процес спор, све док не постоји алтернатива. Подсећа да је већ је у току отпор зависности земаља од западних финансијских институција и да многе већ у међусобној трговини не користе долар.
"Глобалисти страхују да би без САД у улози 'глобалног полицајца' било више сукоба. Проблем је, међутим, што САД док су биле на свом врхунцу, нису јачале поштовање међународног права, већ су се као и многе претходне империје понашале у стилу 'сила Бога не моли'. Нарушили су светски систем безбедности потезима какво је било бомбардовање Србије, инвазија на Либију, Ирак... Уколико Трамп победи, његова крилатица 'Америка на првом месту' значи да ће се САД посветити себи, економском просперитету и безбедности, што би и свет учинило безбеднијим. То би било боље и за Америку, и за свет. Претња од нуклеарног рата опала би балансом између три кључне силе - Русије, Кине и САД", сматра Обрад Кесић.