ЦИК Грузије објавио победу Грузијског сна, ЕУ тражи истрагу због неправилности

Након обрађених података са свих изборних места, ЦИК је саопштио да је владајућа странка добила 54 одсто гласова, а четири опозиционе странке укупно 38 одсто, док председник Европског савета Шарл Мишел позива на хитну истрагу о наводним нерегуларностима и упозорава грузијске власти "да покажу снажну посвећености ка ЕУ"

Централна изборна комисија Грузије завршила је пребројавање гласова са свих бирачких места и према подацима које су објавили владајућа партија Грузијски сан добила је 53,92 одсто гласова.

На основу резултата обраде гласачких листића са 3.110 бирачких места од 3.111, владајући Грузијски сан освојио је натполовичну већину. У парламент су ушле и четири опозиционе странке, које су добиле укупно 37,78 одсто гласова.

Резултати гласања на једном бирачком месту у Марнеулију поништени су након инцидента који је укључивао масовно убацивање гласачких листића.

Председник Европског савета Шарл Мишел позвао је данас на хитну и транспарентну истрагу о наводним нерегуларностима током парламентарних избора у Грузији и најавио да ће то питање уврстити у агенду самита ЕУ у новембру.

"Добили смо прелиминарну процену ОЕБС/ОДИХР и позивамо Централну изборну комисију и друге релевантне органе да испуне своју дужност и брзо, транспарентно и независно истраже и размотре изборне прекршаје и наводе. Ова наводна кршења морају бити озбиљно истражена и елиминисана", навео је Мишел, преноси грузијски портал ИПН.

Према његовим речима, Европска унија и даље позива руководство Грузије да покаже снажну посвећеност путу земље ка Европској унији.

"Понављамо позив Европске уније руководству Грузије да покаже своју снажну посвећеност путу земље ка ЕУ, у складу са закључцима Европског савета у јуну и октобру. Конструктиван и инклузиван дијалог широм политичког спектра сада је најважнији", наводи се у саопштењу.

У Грузији су јуче одржани парламентарни избори.

Главна борба је била између владајуће партије Грузијски сан, која се залаже за одржавање односа са Русијом, и опозиционих снага које се финансирају из западних фондова.

Претходне ноћи лидери опозиционих партија Јединство – национални покрет, Коалиција за промене и Јака Грузија одбили су да признају званичне резултате.

Исту одлуку данас је донела странка За Грузију.

Неки политичари су обећали да ће покренути уличне протесте.

Како је грузијски премијер Иракли Кобахидзе изјавио, одбијање опозиције да призна пораз је безнадежан покушај да бирачима оправда свој неуспех. Он је нагласио да ће прва седница парламента бити одржана десет дана након објављивања коначних резултата, чак и ако председник одбије да је именује.

По закону, победничка странка може да предложи кандидата за премијера. За његово усвајање потребна је подршка 76 посланика од 150. Како је изјавио председник парламента Шалва Папуашвили, према прогнозама, Грузијски сан ће добити 90 мандата.

Посланици Европског парламента, који су раније у више наврата критиковали грузијске власти, рекли су да је гласање на парламентарним изборима у Грузији наводно протекло у атмосфери "мржње и застрашивања", а да се земља, по њиховом мишљењу, удаљава од демократије.

"Бојимо се да ће атмосфера мржње и застрашивања којој смо били сведоци на дан избора озбиљно пореметити политички процес у Грузији Веома је важно да се истраже и узму у обзир неправилности приликом гласања", рекао је шеф делегација ЕП на изборима, шпански посланик Антонио Лопез-Истуриз Вајт, чије се речи цитирају у саопштењу Европског парламента.

Европски посланик тврди да је делегација наводно била сведок хаоса на неким бирачким местима, као и насиља, убацивања гласачких листића и кршења тајности гласања. Он се такође пожалио да је у предизборној кампањи коришћена реторика усмерена против Европске уније и Запада.