Списак Репортера без граница: Руски медијски професионалци нису међу жртвама ни ове године

Најмање 30 руских новинара погинуло је у зони сукоба у Украјини, рекао је руски председник. На списак РСФ стигао је само један

Од почетка 2024. године, током извршавања својих новинарских задатака, убијено је 47 медијских професионалаца, показују подаци Репортера без граница (РСФ) који, изгледа, ипак имају одређене границе.

Најсмртоносније место за новинаре прошле године биле су палестинске територије где је у првих десет месеци године страдало 14 медијских професионалаца.

Потом следи Пакистан са шест мртвих новинара, Бангладеш са пет, Мексико са четири и Судан, Мјанмар и Ирак са по три страдала медијска професионалца.

РСФ наводи и да је по један новинар страдао у Колумбији, Украјини, Чаду, Демократској Републици Конго, Хондурасу, Русији и Туркменистану.

Најмање 30 руских новинара погинуло је у зони сукоба у Украјини, рекао је у јуну руски председник Владимир Путин током састанка са челницима светских новинских агенција раније ове године.

"Знате ли колико је наших новинара страдало у зони борбених дејстава? Погинуло је најмање 30 људи, погинули су наши новинари, а нико нам не даје прилику да истражимо шта се са њима догодило”, рекао је он.

У априлу је Семјон Еремин, ратни дописник "Известије", убијен у Украјини. Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је тада да је убиство Еремина освета за поштено обављање новинарске дужности. Она је тада оптужила Владимира Зеленског да је отворио лов на руске представнике медија, војне официре и јавне личности који својим радом откривају истину светској заједници.

У јуну су двојица руских новинара страдала у украјинском гранатирању Доњецке Народне Републике - фоторепортер Никита Цицаги и сниматељ Валериј Кожин.

Службеник прес службе руског Министарства добране Евгениј Половодов, страдао је у Луганској Народној Републици, у нападу на новинаре државне телевизије ЛНР.

Подаци руских медија показују и да су најмање два руска новинара тешко рањена у Украјини.

У међувремену, Репортери без граница наводе 111 особа као "нестале". Највише их је у Мексику - 31. Следе Сирија (9), Русија (6), Иран (6) и Косово и Метохија са пет несталих (Срба).

РФС наводи да је разлог тако "ниског" броја тај што новинари упадају на листу Репортера без граница само ако та организација потврди да су њихове смрти повезане са новинарским послом. Како тачно потврђују, нису објаснили.