Свет

Професор с Кембриџа упозорава: "Воук" идеологија ће уништити универзитете

Формализација воук идеологије на британским универзитетима подрила је ауторитет професора, и довела до тога да академска изврсност више није најважнији критеријум при запошљавању
Професор с Кембриџа упозорава: "Воук" идеологија ће уништити универзитетеGetty © RDImages/Epics

Професор Тринити колеџа у Кембриџу и члан Британске академије Џон Маренбон упозорио је да политика расне и родне разноликости, "правичности" и инклузивности (ДЕИ) прети да "уништи" високе образовне установе у Великој Британији. 

Маренбон, иначе професор средњевековне филозофије, у тексту за институт "Политеја" пише да је напад на "академске слободе" тренутно "жесток, и прети да  уништи универзитете, претварајући их у празне љуштуре, институције напредног усавршавања без знања као циља".

Он наводи да је воук идеологија, која је у директној супротности са слободом говора, формализована на британским универзитетима, и да је спроводи "читав пук бирократа".

"То значи да говорници бивају ућуткани када инсистирају да су само они са женским органима жене, предавачи су приморани да напусте своја радна места јер имају непопуларне ставове, а академици су генерално обавезни да се самоцензуришу", написао је Маренбон.

Он је напоменуо да је концепт академске слободе осмишљен тако да заштити академике од уплитања политичара, универзитетских администратора и финансијера, јавности и штампе.

"Али не штити академике од других академика, често колега на њиховом одсеку, нити штити њихове специјализације. Пречесто су ове колеге, сами академици, били најснажнији у наметању конформизма мишљења", додао је он.

Британски професор је додао да је ширење воук идеологије такође компромитовало структуру високих образовних институција, подривши ауторитет професора над ученицима.

Фокус на разноликости значи да професионална достигнућа више нису најважнији критеријум за запошљавање на највишим образовним установама, те да наметнута разноликост на основу рода, расе, религије и других карактеристика може довести до фаворизовања мање способних кандидата за позиције на курсевима.

"Да ли ће слобода говора бити све више ограничена системом табуа о мањинским групама? Када предавачи буду ућуткани, јер су њихови ставови непопуларни, читаво друштво постаје мање слободно; и још мање слободно када академици више не могу да следе свој традиционални циљ тражења знања", закључује Маренбон.

image