Свет

Мишел тражи од Грузије да "докаже" да је и даље за ЕУ

Европски савет ће размотрити "наводне неправилности" током избора, поручио је председник Европског савета након што су поједине опозиционе снаге оспориле њихове резултате
Мишел тражи од Грузије да "докаже" да је и даље за ЕУGetty © Jonathan Raa/NurPhoto via Getty Images

Грузија мора да докаже да и даље жели да се придружи Европској унији, рекао је председник Европског савета Шарл Мишел, након што су прозападне снаге у бившој совјетској држави одбиле да признају победу владајуће странке на изборима у суботу.

Након више од 99 одсто пребројаних гласачких листића, популистичка конзервативна партија Грузијски сан освојила је више од 54 одсто гласова и очекује се да ће добити још шест места у националном парламенту од 150 места.

Четири друге групе прешле су праг од пет одсто, од којих су све про-ЕУ. Владајућа странка каже да подржава чланство у блоку, иако је усвојила одређене законе које је Брисел критиковао.

Грузијско руководство мора да "покаже своју чврсту посвећеност путу земље у ЕУ", објавио је Мишел на Иксу. Европски савет ће размотрити "наводне неправилности" током избора, додао је он, позивајући се на извештај међународних посматрача.

Посматрачи које је у Грузију послала Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) потврдили су да је бирачима понуђен широк избор кандидата који су "генерално" могли да "слободно воде кампању", али су приметили да су избори "спроведени усред дубоке поларизације" у друштву.

"У порукама кампање доминирала су геополитичка питања, при чему је владајућа партија избор између себе и опозиције представила као избор између мира и рата", наводи се у извештају и додаје да су "опозиционе странке представљале изборе као референдум о геополитичкој оријентацији Грузије".

Опозиција тврди да су избори намештени и намерава да организује масовне уличне протесте у главном граду Тбилисију.

Одлазећа председница Саломе Зурабишвили, коју је Грузијски сан неуспешно покушао да опозове прошле године због прекорачења мандата, тврди да би прихватање резултата избора значило "позивање Русије" у земљу. Зурабишвили, иначе рођена у Француској, тврдила је да су избори били облик хибридног ратовања Москве.

Владини званичници су раније упозорили да њихови ривали желе да подстакну немире у Грузији, попут оних који су се одвили у Украјини 2014. који су под окриљем Запада прерасли у оружани државни удар.

Ти догађаји су почели као протест против одлагања уговора о евроинтеграцијама који су усвојиле нове власти и резултирали су смањењем економских веза са Русијом. Москва каже да је текући сукоб са Кијевом делимично проистекао из догађаја 2014. године.

image