Си-Ен-Ен: Нетанјаху одуговлачи са решавањем ситуације на Блиском истоку због избора у САД
Мало је вероватно да ће САД постићи искорак у решавању блискоисточног сукоба пре председничких избора 5. новембра, пише Си-Ен-Ен.
Сукоб на Блиском истоку ескалирао је протеклог викенда када је Израел напао иранске војне објекте у знак одмазде за ракетни напад Техерана раније овог месеца. Иран је тада навео низ атентата на високе званичнике Хезболаха као разлог за напад.
Си-Ен-Ен наводи да, иако ситуација није ескалирала у рат пуног обима, "чвор који представља сукоб на Блиском истоку, остаје чврсто стегнут."
Неименовани званичници које је интервјуисао Си-Ен-Ен рекли су да ће се америчке, израелске и катарске дипломате састати у Дохи ради разговора о споразуму о ослобађању талаца које је милитантна група Хамас отела у Гази и постизању примирја у палестинској енклави.
Међутим, амерички званичници наводно верују да израелски премијер Бенјамин Нетанјаху, који је "интимно упознат са председничким изборима у САД и прати их, не жели да доноси било какве озбиљне одлуке по том питању док не сазна победника у трци за Белу кућу".
Нетанјаху такође не види много подстицаја да оконча своје друге операције пре избора, наводи се у чланку, додајући да нема сумње да израелски лидер "бившег председника Доналда Трампа види као блиског савезника".
Ситуација на Блиском истоку питање је које интересује - и дели - америчке бираче, нарочито зато што у САД живи велика арапска мањина, и то нарочито у појединим колебљивим државама.
Републикански кандидат је раније тврдио да има скоро свакодневне разговоре са израелским премијером, описујући њихов однос као "веома добар". "Вашингтон пост" је прошле недеље објавио, позивајући се на неименоване изворе, да је током једног од тих позива Трамп рекао Нетанјахуу да "ради оно што мора", мислећи на израелске нападе на Хамас и Хезболах.
У међувремену, медији наводе и да је председник Џозеф Бајден урадио све (истина, без успеха) како би извршио притисак на Израел да ограничи обим својих напада на Иран, посебно када су у питању нуклеарна постројења Техерана.