Када је Виктор Орбан посетио Краков 2016. године, мађарски премијер се у свом говору осврнуо на посебну природу пољско-мађарског пријатељства.
"Верујем да ниједан други народ на свету нема тако високо мишљење о Пољској и пољском народу као Мађари - и, сходно томе, ниједан други народ на свету нема тако високо мишљење о Мађарима као народ овде у Пољској имамо", рекао је Орбан и додао да то "не значи да смо слепи за грешке једни других; пријатељство значи да једни другима опраштамо те грешке."
Мање од осам година касније, у говору на овогодишњем летњем кампу Тусвањос у Трансилванији, у Румунији, усвојио је сасвим другачији тон.
"Пољаци имају најсветољубивију и најлицемернију политику у целој Европи", рекао је он, додајући да "политику таквог ранга лицемерја у Европи није видео у последњих 10 година".
Варшава је узвратила: "Зашто Орбан не формира унију са Путином и са неким ауторитарним државама овог типа? Ако не желите да будете члан неког клуба, увек можете да се повучете", рекао је заменик пољског министра спољних послова Владислав Теофил Бартошевски, назвавши Орбанов тон не само анти-ЕУ и антиукрајинским, већ и антипољским.
"Постојала је изрека: 'Пољак, Мађар, два брата', али ево сада велика породична свађа", рекао је Бартошевски.
Свађа ескалира, пише "Политико". Иако су Орбанова партија Фидес и бивша владајућа националистичка партија Право и правда (ПиС) Јарослава Качињског имали посебно пријатељство (обе су чланице Европске народне партије у Европском парламенту, обе су се калиле у антикомунистичкој опозицији касних 1980-их, и обе су се често сусретале док су се уздизале у својим земљама) сукоб у Украјини их је раздвојио.
Затим, када је Доналд Туск довео своју центристичку коалицију до победе на прошлогодишњим парламентарним изборима, свађа се погоршала.
Туск се представио као анти-Орбан док покушава, успешно, да врати Пољску у мејнстрим ЕУ и поништи деловања ПиС-а у медијима и судовима.
"Туск такође покушава да себе прикаже као супротност Орбану: некога ко ће једном заувек вратити демократију и способан је да донесе кући фондове ЕУ, за разлику од евроскептичких популиста", рекла је "Политику" Едит Згут-Пшибилска, доцент на Институту за филозофију и социологију Пољске академије наука.
Она је додала да су билатерални односи две земље сада на "историјски ниском нивоу".