Страх од севернокорејске војске: Шта је литвански председник саветовао НАТО-у
Од наоружања до удара на војне објекте у Русији – то је савет за победу Украјине који је НАТО-у данас на платформи "Икс" дао председник Литваније Гитанас Науседа.
"Севернокорејске трупе помажу Русији у рату против Украјине. НАТО треба да одговори тако што ће Украјини обезбедити све што је неопходно за победу: ракете дугог домета, дозволу за удар на војне објекте у Русији, повећање војне помоћи. Оклевање води ка ескалацији, не обрнуто", написао је Науседа.
North Korean troops are helping Russia in its war on #Ukraine. #NATO must respond by giving 🇺🇦 all it needs to win: - Long-range missiles - Permission to strike military targets in Russia- Increased military aidHesitation leads to escalation, not the other way around.
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) October 28, 2024
Литвански председник овај предлог упутио је пошто је свеже постављени генерални секретар НАТО-а Марк Руте јуче казао да му је делегација Јужне Кореје показала наводне доказе о распоређивању севернокорејских трупа у Русију.
О каквим се конкретно доказима ради новинарима у Бриселу јуче није открио, осим што је додао да су примећени и у Курској области.
"Размештање севернокорејске војске значи, као прво – значајну ескалацију, као друго – још једно кршење резолуције Савета безбедности Уједињених нација, и као треће – опасно ширење руског рата. Продубљивање војне сарадње Русије и Северне Кореје је опасност по безбедност како у Индопацифичком региону тако и у Евроатланском. Оно подрива мир на Корејском полуострву и стимулише руски рат против Украјине", изјавио је Руте.
Колико је Севернокорејаца стигло на војну обуку у Русију зависи од тога кога питате – Пентагон тврди да их је 10.000, али председник Украјине Володимир Зеленски каже да их је знатно мање – 3.000. Али, додаје, ускоро ће их бити четири пута више.
Контроверзе о севернокорејским трупама стижу пошто су Русија и Северна Кореја потписале ове године Уговор о свеобухватном стратешком партнерству који подразумева пружање узајамне помоћи. А, она укључује и војну у случају агресије на једну од земаља потписница.
Председник Русије Владимир Путин недавно је, одговарајући на питања о овој теми, казао да ће одлука о војној помоћи бити донета када дође време. И нешто је, истиче, о чему ће одлучивати искључиво Русија и Северна Кореја.