Свет

Три продемократска медија неће подржати Камалу Харис: Спасавај што се спасти може - ако може

"Вашингтон пост" и "Ел-Еј тајмс" прекинули су вишедеценијску праксу јавне подршке демократском председничком кандидату, а придружио им се и Ју-Ес-Еј тудеј, због самог кандидата демократа на овим изборима, али још више због сопствене веома нарушене репутације коју тим потезом покушавају да спасу, слажу се саговорници РТ Балкан
Три продемократска медија неће подржати Камалу Харис: Спасавај што се спасти може - ако можеGetty © Andrew Harnik / Staff

Традиционална подршка једном председничком кандидату, по правилу демократском, коју годинама уназад пружају уредништво и новинари највећих америчких мејнстрим медија, овог пута је изостала када су у питању "Вашингтон пост", "Ел-Еј тајмс" и Ју-Ес-Еј тудеј. 

Власници прва два набројана медија, позвали су уредништво да избалансира свој приступ и практично им онемогућили да спроведу одлуку око које се редакција већ усагласила: да подржи Камалу Харис. Из Ју-Ес-Еј тудеја, који је први пут на прошлим изборима јавно подржао председничког кандидата, објаснили су да овог пута неће подржати ниједног, а да одлуку о томе хоће ли или не подржати неког од кандидата, остављају уредништву локалних издања. 

Одлуком власника Џефа Безоса, односно Патрика Сун Шионга, "Вашингтон пост" и "Ел-Еј тајмс" прекидају вишедеценијску устаљену јавну подршку једном од председничких кандидата, и то традиционално оном демократском. 

Амерички медијски брендови дигли су руке од демократе Камале Харис, која трчи последње дане изборне трке са републиканцем Доналдом Трампом, колико због самог избора Харисове за председничког кандидата толико и због сопствене веома нарушене репутације коју тим потезом покушавају да спасу, слажу се саговорници РТ Балкан.

Америчкој елити и војно-индустријском комплексу очигледно је сада потребно да се оперу од претходне администрације, да је оптуже за све негативно, како би они могли да окрену нови лист, каже научни сарадник Института за европске студије Стеван Гајић.

"Подршка Бајденове администрације Украјини, НАТО прокси рат против Русије не иде добро. Запад је ту упао у ћорсокак са перспективом да изгуби, а исто важи и за Израел. Међутим, оно што је можда још важнији разлог за овакву одлуку је то што у Америци никада до сада мејнстрим медији нису постали толико ирелевантни, као што су тренутно", указује Гајић.

Симбол те промене парадигме је моменат када је Такер Карлсон најурен са Фокс телевизије и од веома познатог и популарног новинара, постао је најпознатији новинар на планети, истиче наш саговорник.

"Да му се то догодило пре 20 година, његова каријера би била завршена. Ово је само једна манифестација пораза који су доживели велики медији, 'Њујорк тајмс', 'Вашингтон пост', Си-Ен-Ен, Ем-Ес-Ен-Би-Си, Фокс њуз. Дошли смо до тога да Алекс Џонс, који је био сматран за неуравнотеженог, теоретичара завере, ужива веће поверење просечног Американца од традиционалних медија. Они су због потпуне инфлације манипулација и измишљених вести, урушавања новинарске професије, успели да униште класичне медије", каже Гајић.

Он додаје да је сада много важније шта бивши комичар и ММА борац Џо Роган има да каже и кога има да угости, него шта каже главни уредник "Њујорк тајмса".

"Мејнстрим медији су били политички брутално злоупотребљени, они морају да поврате кредибилитет који су имали. Видећемо да ли је то могуће јер су носиоци крупног капитала најкорумпиранији људи, не само материјално, већ и морално, то су људи који су престрављени од правих новинарских прича које могу да изађу у јавност", каже Гајић.

Он додаје да сама Камала Харис у свему томе није толико битна, осим што изостанак традиционалне медијске подршке још једном показује да је једноставно слаб кандидат. 

"Корупција је била јака и у самој Демократској странци, отела је победу из руку јединог кандидата који је могао 2016. да победи Трампа а то је био у том тренутку Берни Сандерс. Ово су плодови тога. Они су тада по сваку цену изабрали Хилари Клинтон, а сада су изгурали Камалу Харис, без икакве борбе", каже Гајић.

Политиколог Александар Павић истиче да је Камала Харис била толико лош кандидат, да су доносиоци ових одлука били чак спремни да превазиђу своје квази-либералне светоназоре.

"Сваки пут кад она отвори уста, то је трансфер блама чак и за најзагриженије присталице Демократске странке и највеће противнике Трампа. Решили су да се не коцкају више, мада су се већ превише коцкали са репутацијама тих брендова, поготову Вашингтон поста и Ел- Еј Тајмса", каже Павић.

Оно што је Џеф Безос признао, да губе широк спектар публике, то не може више ни да се крије, указује Павић.

"Пад поверења у медије је толико велики, да би их јавна подршка Камали Харис можда чак и докусурила. Више су то урадили ради себе него ради ичега другог. Не могу они никада да буду за Трампа, али не могу себе да везују ни за овакав производ какав је Камала Харис", напомиње Павић.

Он додаје да није сигуран да би овако поступили да је Џозеф Бајден остао председнички кандидат.

"Бизнис им је јако угрожен управо зато што им нико не верује, а Камала их компромитује још више. Ту је и оно што је написао Безос: и да су подржали Камалу, то не би утицало ни на једног гласача. И раније је то била више психолошка ствар, легитимизације претходних кандидата као што су били Хилари Клинтон или Бајден, а сада не могу да легитимишу Камалу", каже Павић.

Како напомиње, традиционалне медије прегазили су они алтернативни и ово је спасавање - ако се то уопште више може спасти, додаје наш саговорник.

"Одсуство јавне подршке ових медија ће сигурно имати негативан утицај на Камалу Харис, деловаће на оне који се можда ломе да не гласају за њу или да не гласају уопште", наглашава Александар Павић.

 

image