Европски парламент је прошле недеље усвојио резолуцију којом се супротставио важећој интерпретацији Резолуције 2758 Уједињених нација (УН), којом Пекинг деценијама блокира чланство острва Тајван у међународним организацијама.
Резолуција је у Европском парламенту усвојена са 432 гласа за, 60 против, уз 71 уздржан глас.
Европски парламент тврди да Кина нема суверенитет над острвом Тајван
Наслов резолуције Европског парламента указује на наводно погрешну интерпретацију Резолуције 2758 УН од стране Народне Републике Кине и њене, такође наводне, непрекидне војне провокације око Тајвана.
"Док Резолуција 2758 УН третира статус НР Кине, она не утврђује да НР Кина ужива суверенитет над Тајваном, нити доноси било какву оцену о будућем укључивању Тајвана у УН или друге међународне организације; с друге стране, НР Кина наставља да погрешно тумачи Резолуцију 2758 УН, како би блокирала значајно учешће Тајвана у међународним организацијама и једнострано мењала статус кво; ови поступци истичу амбицију НР Кине да мења постојећи мултилатерални међународни поредак и подрива међународно право, а могу се сматрати изразом системског ривалитета", наведено је у резолуцији Европског парламента.
Европска унија овим чином као да и формално одустаје од поштовања принципа једне Кине и међународног права, усредсређујући се на такозвана међународна правила која Брисел, односно Вашингтон, покушавају сами и ад хок да установљавају и примењују.
Европски парламент је нагласио да Резолуција 2758 УН "не заузима став о Тајвану", те да поменути парламент "чврсто одбацује и оповргава покушаје НР Кине да искриви историју и међународна правила", осуђујући и наводне војне провокације Кине око острва Тајван.
Европски парламент је поздравио посете бивших и актуелних политичара са Тајвана Европи, нарочито нагласивши недавну посету бивше председнице Цај Инг-вен Европском парламенту која се догодила 17. октобра ове године.
Поменутом резолуцијом Европског парламента, острво Тајван је препознато као кључни партнер Европске уније и "пријатељ демократије у региону Индо-Пацифика", уз поновно изражавање "озбиљне забринутости због све већих војних улагања и капацитета Кине".
Европски парламент је овом резолуцијом изразио и "озбиљну забринутост" због, како је наведено, обновљене посвећености Кине и Русије јачању њихових војних веза и осудио је "кинеску испоруку компоненти и опреме руској војсци", поздравивши одлуку Европског савета о увођењу санкција кинеским компанијама које подржавају Русију у рату против Украјине.
Даље је наведено да Европски парламент "изражава жаљење због 'партнерства без ограничења' између Русије и НР Кине и да поздравља све већу посвећеност и војну присутност САД у Индо-Пацифику", поновивши позив на координисан приступ продубљивању сарадње између ЕУ и САД у питањима безбедности.
Кина нема намеру да попусти у поштовању међународног права
Канцеларија за послове у вези са Тајваном при Државном савету, односно влади НР Кине, јутрос је, у одговору на резолуцију Европског парламента која је саопштена на конференцији за медије, навела да је питање Тајвана чисто унутрашње питање Кине и да Кина не толерише никакво спољно мешање.
"Европски парламент је усвојио резолуцију којом је озбиљно прекршен принцип једне Кине и и послао озбиљно погрешан сигнал сепаратистима и присталицама независности Тајвана", навела је поменута канцеларија.
Кинеска страна подсетила је да је Генерална скупштина Уједињених нација 1971. године усвојила Резолуцију 2758 којом су Уједињене нације, какао је наведено, вратиле представништво и место Кине, укључујући Тајван, влади Народне Републике Кине, под предусловом да Тајван буде признат као део Кине.
"Историјске чињенице су јасне и правни основ је јасан. Кина позива ЕУ да се придржава принципа једне Кине и исправи грешке о питању Тајвана", наведено је на конференцији за медије Канцеларије за послове у вези са Тајваном при кинеском Државном савету.
Слово међународног права неумитно
Историјске чињенице, упркос наводима из резолуције Европског парламента о Тајвану, иду у прилог кинеској страни.
Не само да је Резолуцијом 2758 УН, од 25. октобра 1971. године, НР Кина призната као једина законита влада Кине, уз искључење представника "Републике Кине", односно Тајвана, из УН, већ је ова чињеница цементирана такозваним заједничким саопштењима Кине и САД из 1972, 1979. и 1982. године.
На питање Тајвана нарочито се односе заједничка саопштења Кине и САД из 1979. и 1982. године. Тим заједничким саопштењима, од којих САД, изгледа, полако одустају кршећи међународно право, САД су се обавезале да никада неће признати Тајван као независну државу, да усвајају политику једне Кине, као и да се залажу за мирно решавање питања тог острва.