Европској унији је препоручено да покрене сопствену шпијунску агенцију.
У оквиру свеобухватног прегледа спремности блока за рат и кризу објављеног у среду, бивши фински председник Саули Нинисте сматра да је ЕУ потребна сопствена обавештајна агенција која би бољом разменом података помогла земљама да се заштите од претњи, саботера и страних агената који делују у престоницама широм континента, пише "Политико".
Нинисте је још у марту добио задатак од председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да достави детаљан извештај о спремности блока за рат и цивилну одбрану, заједно са предлозима за побољшање.
Бриселски портал, очекивано, а можда већ и традиционално, запажа да су "руски оперативци активни широм блока, што подстиче забринутост око тога колико су националне агенције способне да предвиде злонамерне активности и утицај".
Потребно је више рада на "јачању борбе против шпијунаже у институцијама ЕУ", рекао је бивши фински председник након што је представио план заједно са Фон дер Лајеновом.
Западни савезници већ деле обавештајне податке – са мрежом Пет очију која повезује обавештајне агенције у Сједињеним Америчким Државама, Аустралији, Канади, Уједињеном Краљевству и на Новом Зеланду – и таква служба је потребна ЕУ како би ефикасно користила информације које су већ оперативне, рекао је Нинисте.
Али, мале су шансе да ће ЕУ ускоро изабрати најбоље и најпаметније кадрове за каријеру у високоризичним мисијама у иностранству – и то не само због тога што би земље чланице указале на пропусну извршну руку ЕУ као разлог да то не ураде.
"Сви знамо да је прикупљање обавештајних података првенствено одговорност држава чланица. Требало би да радимо на побољшању протока информација и прикупљања обавештајних података", изјавила је Фон дер Лајенова.
Постоје бројне друге области у којима би блок требало да ојача своју спремност за сукоб, рекао је Нинисте, такође предлажући Закон о спремности ЕУ који би одредио "принципе, стандарде и циљеве" према којима земље треба да сарађују.
На пример, ЕУ недостаје милион стручњака за сајбер-безбедност, рекао је бивши фински председник, па иако се не залаже за обавезни војни рок, предлаже да престонице уведу програме који омогућавају да цивили стану у одбрану земље.
Нинистеови закључци ће се користити у другом мандату Фон дер Лајенове, у којем ће ЕУ имати свог првог комесара за одбрану који ће имати задатак да изради нацрт беле књиге о одбрани до пролећа, наводи се у тексту.