Међународна заједница треба да тежи да гради мостове, а не да их спаљује и да развија евроазијску сарадњу, изјавио је данас мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто.
Обраћајући се на Конференцији о евроазијској безбедности у Минску, Сијарто је рекао да је глобална безбедносна ситуација најгора од Другог светског рата, упозоривши да чак постоји ризик од светског оружаног сукоба, преноси МТИ.
Сијарто је саопштио да "са поносом" представља позицију Мађарске, додајући да "данас огромне и јаке силе раде на стварању огромне хегемоније мишљења", а ако се нека земља није у потпуности "ускладила са мејнстримом", њено право да искаже своје мишљење је одмах доведено у питање.
"Ако нисте у складу са мејнстримом 100 одсто одмах сте стигматизовани, одмах сте нападнути, одмах сте оптужени", рекао је Сијарто.
Додао је да Мађарска инсистира на очувању свог суверенитета, иако „постоје неке силе ван земље и неки актери унутра који желе да се одрекне бар дела свог суверенитета".
Према његовим речима, то се никада неће догодити.
"Крајње је време да сви учесници међународне политике схвате да ћемо ми Мађари заштитити сваки педаљ нашег суверенитета", нагласио је Сијарто.
Он је рекао да суверенитет Мађарске подразумева да та земља одбија да прихвати било какве "диктате", да су њени поступци вођени националним интересима и да на свет гледа из сопствене перспективе.
"За нас суверенитет значи да нам нико не може рећи шта да мислимо, шта да говоримо и шта да радимо", рекао је мађарски министар.
Сијарто је упозорио да ће свет поново бити подељен на геополитичке блокове уколико не дође до суштинских промена у глобалној политици у блиској будућности.
То је, како је рекао, против интереса Мађарске, а влада уместо тога има за циљ да ојача повезаност.
Према његовим речима, то захтева да се "пракса спаљивања мостова замени изградњом мостова".
Он је изразио забринутост што глобалне силе нису спремне да сарађују једна са другом.
"Због овог недостатка дијалога, Европска унија је, на пример, постала мање безбедно и мање конкурентно место у односу на оно што је била пре 1.000 дана", рекао је мађарски министар.
Он је рекао да су и Европа и Азија имале значајне користи од сарадње и да без ње обе имају много да изгубе.
Сијарто је рекао да је мађарска влада усвојила стратегију економске неутралности, што значи да Мађарска одбија да прихвати било каква ограничења у вези са ким може да сарађује.
"Сарађујемо са свима са Истока и са свима са Запада, са ким сарадња има смисла", рекао је Сијарто.
Он је додао да Будимпешта "не воли политику санкција" и да жели да глобална трговина и глобални економски систем функционишу на слободан и поштен начин.
Сијарто се такође изјаснио против "претеране идеологизације и превелике политизације" снабдевања енергентима, што је, како је додао, довело до тога да струја у Европи кошта 2-3 пута више него у САД, а природни гас 4-5 пута више.
Он је рекао да док се политичка сарадња између Истока и Запада чини "далеком", економска сарадња функционише, наводецћи да је Мађарска постала кључна тачка сусрета источног и западног бизниса, углавном у аутоиндустрији.
Он је указао на пример мађарске модернизације нуклеарне електране Пакс, уз напомену да на пројекту заједно са руским Росатомом раде амерички, немачки, француски, швајцарски и аустријски кооперанти.
Сијарто је критиковао "лицемерје" Запада који напада Мађарску, док је Француска, према његовим речима повећала увоз руског течног природног гаса за 80 одсто, Шпанија га је удвостручила, а Белгија утростручила.
"Ми Мађари једини отворено говоримо о потреби евроазијске сарадње, а много је оних који мисле слично, само нису довољно храбри да заступају свој став", рекао је Сијарто.