Гласање у УН: Ево како изгледа изолација (ГРАФИКА)

Резолуција је усвојена са чак 187 гласова "за" и свега два гласа против

Док покушавају да изолују Русију, Сједињене Америчке државе и не примећују да у својој хегемононистичкој политици – остају саме. Да се већина планете, уместо да слепо следи америчко вођство, залаже за немешање у унутрашње ствари држава и и поштује њихову суверену равноправност - показује гласање Генералне скупштине УН која је готово апсолутном већином усвојила резолуцију којом се САД позивају да укину ембарго наметнут Куби.

Резолуција је усвојена са чак 187 гласова "за" и свега два гласа против. 

Глас Вашингтона више не одјекује тако гласно у осталим деловима света – јер једини, осим саме Америке који се успротивио овој резолуцији, јесте још Израел.

Што и не изненађује – јер рат који они воде на Блиском истоку, али и останак њихових лидера ван домашаја судова за ратне злочине – зависи највише од власти у Вашингтону. Једино је још Молдавија била "уздржана" и није баш хтела да тако директно окрене леђа САД.

Иако необавезујућ, овај резултат заправо је јасан показатељ изолације Сједињених Држава кад је реч о њиховој политици ембарга, који је уведен још 1960. године, након револуције коју је предводио Фидел Кастро.

"Колико ће ово трајати", упитао је ГС УН кубански министар иностраних послова Бруно Родригез Париља упитао је скупштину, осуђујући блокаду Кубе као "комерцијални рат" и "злочин геноцида".

Сједињене Америчке Државе и Израел једине су земље које су и прошле године гласале против укидања економске блокаде Кубе на Генералној скупштини Уједињених нација. Уздржана је тад била Украјина, док  Молдавија, Сомалија и Венецуела нису гласале. И две године раније, десила се практично иста ситуација уз САД и Израел који су гласали против резолуције, само су Бразил и Украјина били уздржани.

Америка, међутим, не одустаје.

Вашингтон је, иначе, уводећи санкције комунистичкој Куби, желео да натера острво да одбаци Кастрову политику и прихвати капитализам и демократију. Тај циљ није остварио.

Ни више од три деценије касније Американци нису научили "наук", па и даље истим и сличним методама покушавају да "истерају своје". Бесконачним пакетима санкција Америка покушава да казни и изолује Русију, па и Кину – а ко заправо остаје изолован – све је јасније.