Последњи улози, молим: Кладионице верују Трампу, а стручњаци квотама
Кладионице предвиђају убедљиву победу републиканца Доналда Трампа на америчким изборима, а стручњаци сматрају да су оне често поуздане у ситуацијама када је подршка кандидатима у јавном мњењу наизглед изједначена.
За то време Трамп и Харисова трче своје последње сате предизборне трке у борби за гласове неопредељених.
Камала Харис и Доналд Трамп организују последње предизборне митинге пре него што Американци 5. новембра буду гласали на председничким изборима.
Анкета "Вашингтон поста" за Мичиген указује да је подршка бирача кандидатима у овој савезној држави изједначена – Камали Харис се предвиђа 47 одсто гласова, Трампу један проценат мање.
Међутим, у Мичигену превагу имају амерички грађани арапског порекла, а резултати "Гардијановог" истраживања показују да се бивши председник САД ту боље котира.
Републиканци и Трамп имају далеко веће шансе и према пројекцијама кладионица.
Генерално, од 2016. године, када је Трамп победио Хилари Клинтон, смањено је поверење у истраживања јавног мњења, а тачнијим су се испоставиле квоте у кладионицама.
Према појединим предвиђањима кладионица, Трамп има око 65 одсто шанси да ће поново предводити Белу кућу, а демократе и Камала Харис 35.
Професор економије на Дартмут колеџу Ерик Зицевиц сматра да у ситуацији у којој медији предвиђају неизвесну председничку трку, а јавност прихвата сличан наратив, кладионице могу да буду прилично поуздан прогнозер исхода трке за Вашингтон.
"Кладионице су прилично ефикасне у овим ситуацијама када, што се тиче подршке, имате пола-пола ситуацију или 60 према 40. У ситуацији у којој се тренутно налазимо, схватам ова предвиђања кладионица прилично озбиљно", рекао је Зицевиц у разговору за "Гардијан".
Сличне процене подржава и већина Трампових присталица, укључујући и милијардера Илона Маска, који отворено подржава републиканског кандидата.
Професор маркетинга на Универзитету у Ајови Томас Грука сматра да је интересовање за клађење на овим изборима, у односу на претходне, веће и важније. За то су, како каже, заслужне и досадашње грешке у испитивањима јавног мњења.
Професор Хришћанског универзитета у Тексасу Грант Фергусон истиче да би ове бројеве требало схватити озбиљно.
"Особе које се кладе и праве квоте знају веома добро стање ствари на терену. На крају, новац је у игри. Знају више од просечне особе", закључује Фергусон.