"Скајдио", највећи амерички произвођач дронова и снабдевач украјинске војске, суочава се са кризом у ланцу снабдевања након што је Пекинг увео санкције тој компанији, укључујући забрану кинеским предузећима да јој испоручују кључне компоненте, пише "Фајненшл тајмс".
Због тога и чињенице да Пекинг блокира испоруку батерија од јединог добављача, "Скајдио" покушава да пронађе алтернативне снабдеваче, наводе извори упознати са ситуацијом.
Произвођач дронова је затражио помоћ од Бајденове администрације, а извршни директор Адам Брај састао се прошле недеље са замеником америчког државног секретара Куртом Кембелом и разговарао са високим званичницима у Белој кући.
Амерички званичници забринути су због тога што Кина прекида америчке ланце снабдевања и опремања Украјине беспилотним летелицама које се користе за прикупљање обавештајних података.
"Ово је одлучујући тренутак за индустрију дронова", написао је Брај у белешци купцима до које је дошао британски лист.
"Ако је икада било сумње, ова акција јасно показује да ће кинеска влада користити ланце снабдевања као оружје за унапређење својих интереса у односу на наше", наводи он и додаје:
"Ово је покушај да се елиминише водећа америчка компанија дронова и продуби светска зависност од кинеских добављача дронова".
Кинеске санкције, уведене 11. октобра, погодиле су неколико америчких предузећа, укључујући приватни "Скајдио", у знак одмазде због тога што је Вашингтон одобрио продају лутајуће муниције Тајвану, а према ФТ ова компанија је недавно склопила уговор са тајванском ватрогасном службом.
Пекинг је увео санкције пре него што је "Скајдио" успео да пронађе алтернативне добављаче, наводи британски лист, а један од саговорника изјавио да су "кинеске власти посетиле добављаче америчке компаније и наредиле им да прекину сарадњу са њом".
Иначе америчка компанија је 30. октобра својим купцима саопштила да смањује количину батерија које ће се испоручивати заједно са дроновима и да не очекује да ће имати нове добављаче до пролећа, те да разговара са фирмама у Азији, укључујући и оне на Тајвану, а наводи се да је "Скајдио" био у контакту и са потпредседником ове острвске територије.
Овај потез Пекинга уследио је у тренутку када Конгрес САД разматра закон који би Американцима забранио коришћење дронова ДЈИ, које производи компанија са седиштем у Шенжену и која доминира глобалном комерцијалном индустријом дронова.