Пустош и мртва вегетација: Аргентина након експлоатације литијума (ФОТО)

Сада, под владом Хавијера Милеија, америчка рударска компанија "Аркадиум литијум" планира да се прошири на друге области северне Аргентине, да промовише пројекте експлоатације литијума уз подршку политике отворености за инвестиције коју промовише тзв. либертаријанска администрација

Производња литијума у ​​северној Аргентини показала је опипљиву и можда неповратну штету по животну средину у Салар дел Омбре Муерто, где се као "црне тачке мртве вегетације" сада описују предели око слива реке Трапиче, притоке реке, кроз које је до пре неколико годинама текла вода, давајући живот екосистему који више не постоји.

Наиме, истрагу под називом "Пукотине литијума" спровели су аргентински медиј "Руидо" заједно са Латиноамеричким центром за новинарска истраживања (ЦЛИП), "Номадас де Боливиа", "Дајалог  ерт" и студентима мастер студија са Универзитета Колумбија у Њујорку, САД.

Како су указали, штету на реци Трапиче, која је тренутно пресушила, изазвала је америчка рударска компанија "Аркадиум литијум", раније позната као "Ливент".

Ова рударска компанија, која већ 25 година послује у сланој станици "Омбре Муерто" у провинцији Катамарка, призната као најстарија у Аргентини, оставила је у области, где је река текла, "исушену земљу", која се простире најмање седам километара. На том месту су се некад налазили пашњаци, на којима су се храниле, пуме, андске мачке и до три врсте фламинга.

Сада, под владом Хавијера Милеија, рударска компанија планира да се прошири на друге области северне Аргентине, да промовише пројекте експлоатације литијума уз подршку политике отворености за инвестиције коју промовише тзв. либертаријанска администрација.

Становници тог подручја плаше се да би проширење експлоатације литијума могло да угрози поток "Лос Патос", притоку коју локално становништво жели да сачува.

Да ли ће се Аргентина изборити са рударењем литијума?

Иако су заједнице на северу Аргентине на опрезу у вези са утицајем рударства литијума на животну средину, сугерише се да ће ово подручје постати један од главних произвођача енергетског минерала у свету.

Студија указује да Аргентина, која је већ четврти светски произвођач литијума, иза Аустралије, Чилеа и Кине, има потенцијалне резерве које би је навеле да повећа експлоатациони број минерала и "као ниједна друга земља на свету". 

Штавише, истрага наглашава да "доласком Хавијера Милеија на власт и новим законима које је промовисала његова влада, режим подстицаја великих инвестиција (РИГИ), мотивише исплату капитала за рударске пројекте са порезима, царинама и који омогућавају на пример, измирење до свих дивиденди убрзо након почетка оперативне фазе".

Осим тога, приходи од извоза литијума за Аргентину су значајни. Од ове ставке је 2023. добила 805 милиона долара, што је представљало 15 одсто укупног извоза рударства земље.

Већина тог извоза продата је Кини, где се производе батерије за електричне аутомобиле, мобилне телефоне и рачунаре.

На том тржишту рударска компанија "Аркадиум Литијум" у Салар дел Омбре Муерто производи скоро половину укупног извоза литијума, па је тако око 22.000 тона литијума од 51.000 тона продато 2023. године.