Рекордан број богатих Американаца планира да напусти САД након избора

Никада нисмо видели овакву потражњу, рекао је Доминик Волек, шеф одељења за приватне клијенте компаније "Хенлеј и партнери", која се бави међународним миграцијама

Рекордан број Американаца са високим приходима планира да напусти земљу након председничких избора који ће се одржати следеће недеље, преноси "Си-Ен-Би-Си", позивајући се на неколико адвоката за имиграцију.

"Никада нисмо видели овакву потражњу", рекао је Доминик Волек, шеф одељења за приватне клијенте компаније "Хенлеј и партнери", која се бави међународним миграцијама.

Он је навео да богати Американци сада чине, први пут, 20 одсто његове базе клијената, што је највећи део клијентеле, као и да је у односу на прошлу годину, број грађана који планирају да мигрирају, порастао за најмање 30 одсто.

Са своје стране, Дејвид Лесперанс, менаџерски партнер пореске и миграционе компаније "Лесперанс и сарадници", изјавио је да је број клијената који планирају да напусте земљу скоро утростручен у односу на прошлу годину.

Према истраживању, које је спровела компанија "Артон капитал", 53 одсто америчких милионера планира да напусти САД након избора.

Како се истиче, као резултат пандемије ковид 19, све више Американаца почело је да разматра могућност добијања другог пасоша или дугорочног боравка у иностранству, из различитих разлога.

"Међутим, избори и политичка клима су убрзали и погоршали импулс богатих Американаца да размотре план Б у иностранству", наводи се.

Лесперанс је навео да је за неке од његових клијената кључни фактор то што не желе да "живе у 'МАГА' Америци", мислећи на слоган кампање "Учинимо Америку поново великом" републиканца Доналда Трампа.

"Други су забринути због насиља уколико Доналд Трамп изгуби, или због плана потпредседнице Камале Харис да наметне порез на нереализовану капиталну добит за оне са више од 100 милиона долара", наводи Си-Ен-Би-Си".

Као други разлози наводе се масовне пуцњаве у школама, потенцијал политичког насиља, антисемитизам, исламофобија и растући државни дуг.

Експерти су навели да већина Американаца види Европу као могуће место за своју емиграцију.

Међу најпопуларнијим земљама су Португал, Малта, Грчка, Шпанија и Италија.