САД тврде да "руски агенти утицаја" стоје иза виралне изборне видео подвале
Америчке власти тврде да "руски агенти утицаја" стоје иза виралног видеа на коме се види наводни имигрант са Хаитија како гласа за Камалу Харис на председничким изборима.
Обавештајне агенције саопштиле су да је снимак из Џорџије (иначе колебљиве државе) заправо "део ширег напора Москве да постави неоснована питања о интегритету америчких избора и подстакне поделе међу Американцима".
Обавештајци тврде и да су Руси "такође снимили видео у којем се лажно оптужује особа повезана са демократамаза примање мита од америчког забављача", и упозорили да Москва планира да објави још таквог садржаја у последњим данима предизборне кампање.
Оптуживање Русије (и других "непријатељских" земаља попут Ирана и Кине) за мешање у изборе омиљена је тема званичника, иако се истрага америчког специјалног тужиоца Роберта Малера показала је да се Русија није мешала у изборе у САД.
Државни секретар Џорџије Бред Рафенспергер позвао је Илона Маска да са Икса уклони "циљане дезинформације", односно снимак човека који седи у задњем делу возила и за кога се тврди да је хаићански имигрант који је гласао за Харисову у два округа Атланте.
Рафенспергер је рекао да је видео, који је прегледан неколико стотина хиљада пута на Иксу, "очигледно лажан". Додао је да је пост вероватно "производња руских фарми тролова".
"Тражимо од Илона Маска и руководства других платформи друштвених медија да ово уклоне", додао је он.
Стручњаци за изборе упозорили су да би стране дезинформације могле да се прошире, нарочито на Масковом Иксу, након што је предузетник милијардер драматично смањио тимове за модерирање платформе као део свог обећања да ће омогућити већу слободу говора, наводи "Фајненшел тајмс".
Технолишки гигант "Мајкрософт" је тако прошле недеље саопштио да је пронашао видео снимке побољшане вештачком интелигенцијом који садрже дезинформације о Камали Харис који, наводно, потичу из фарме тролова "Олуја-1516" повезане са Москвом, као и руске дезинформације о демократском потпредседничком кандидату Тиму Волцу.
Како наводи "Фајненшел тајмс", Иран се фокусирао на операције хаковања и ширења утицаја, укључујући слање украденог материјала из кампање Доналда Трампа америчким медијима и стварање тајних сајтова са вестима који циљају гласаче са дезинформацијама.
Америчке власти су наговестиле да Иран не жели још један Трампов мандат јер је обећао да ће заузети оштар став против Техерана.
Више од 3,6 милиона људи превремено је гласало у Џорџији где су недавне анкете дале Трампу мало вођство.
Рафенспергер који се прославио одбијањем Трамповог захтева да се "пронађе 11.780 гласова" који би потенцијално променили државни изборни резултат 2020. године, оптужио је Трампову кампању да шири дезинформације о нелегалним бирачима, односно о гласачима који немају држављанство и самим тим не могу да гласају.
Маск је више пута на Иксу навео да су демократе "увозиле" имигранте да гласају за њих. У Џорџији је, према његовим, проценама, мигрантска популација повећана за 401 одсто.