Руски аналитичар: САД су завршиле са Украјином
Од почетка прве војне фазе украјинске кризе 2014. године, Кијев активно подржавају САД и њихови савезници. Стратегија Запада је да се Русији нанесе пораз без директног уплитања у сукоб.
Сценарио "хибридне конфронтације" није нов за Вашингтон. На Блиском истоку користи хибридне алате против Ирана; да би се супротставио Кини, користи Тајван и друге своје партнере у региону – Филипине, Јужну Кореју, Јапан. У супротстављању Москви, САД и њени савезници у Западној Европи такође су пронашли погодан инструмент – Украјину, велику државу у непосредној близини Русије са великом војском. Западне земље снабдевају овај инструмент оружјем и обавештајним подацима и шаљу војне саветнике и тренере.
"Украјински инструмент" ће, када се исцрпе његови ресурси, бити напуштен јер ће постати бескористан. А такав сценарио доводи у питање будућности Украјине, пише за РТ Андреј Сушентсов, програмски директор "Валдај клуба".
Међутим, изгледа да ово питање није на радару кијевске владе. Зависна од западне подршке, она је практично напустила своје стварне националне интересе. Из тог разлога, власти у Кијеву не желе или не могу да предузму кораке ка стварном решењу. Они верују да све док сукоб траје, криза може да се настави – и виде предност привилегованих односа са САД. Лоша страна је што САД виде Украјину као потрошни ресурс за сопствене интересе.
Када држава постане оруђе, њене власти не преузимају одговорност за последице својих поступака. Није битно да ли добијају или губе: ако победе, увериће се у своју политичку далековидност и супериорност; ако изгубе, једноставно ће напустити земљу. Ако сукоб не буде решен, Украјина се суочава са изгледима да постане милитаризована, нестабилна енклава у источној Европи, ограничена у свом развоју и зависна од упутстава Вашингтона.
Пораз Украјине је неизбежан. Ресурси Украјине су ограничени, а армијске дивизије које се тренутно формирају, према украјинским и западним изворима, не добијају довољно савремене опреме. Темпо напредовања руских трупа расте из дана у дан.
Неизбежни пораз Украјине биће велики ударац репутацији САД, а Вашингтон ће дати све од себе да то избегне. Сун Цу, аутор древне кинеске расправе "Уметност ратовања", предложио је максиму да постоје три врсте рата: најбоља опција је поразити планове противника, друга је пораз његових савеза, а трећа је да га победи на бојном пољу. У садашњој фази, војни сукоб се води у све три димензије.
За САД, ситуација на бојном пољу у украјинском позоришту не иде добро. Стратегија САД је да подстакне Русију на неки индискретан потез који ће пореметити планове Москве и уништити њене савезе. Вашингтон ће стално тражити начине да распламсава тензије и гурне Москву на лествици ескалације.
У том контексту, мирна, чврста линија коју Русија сада заузима у међународним пословима је демонстрација самопоуздања и снаге. И начин да оствари своје циљеве, закључује Сушентсов.