Нигер је постигао договор са руском свемирском компанијом "Главкосмос" о куповини и постављању комуникационог сателита, сателита за даљинско откривање и одбрамбеног и безбедносног радара. Меморандум је у петак потписан у Нијамеју.
Партнерство засновано на разговорима у Малију у септембру укључује координацију између Алијансе држава Сахела (АЕС) – коју чине Мали, Нигер и Буркина Фасо – и "Главкосмоса", подружнице државне корпорације "Роскосмос".
Иницијатива АЕС би требало да укључи комуникациони сателит за побољшање приступа интернету у удаљеним областима и сателит за посматрање за безбедност граница, управљање природним ресурсима и реаговање на катастрофе.
Министар комуникација и дигиталне економије Нигера, Сиди Мохамед Ралиу, нагласио је да су најновије иницијативе усмерене на постизање суверенитета у свемирској комуникацији и одбрани, и омогућавање трима државама АЕС-а да преузму стратешку контролу над сопственим подацима и сателитским операцијама.
Производња сателита ће трајати четири године, а у том периоду ће "Главкосмос" дати сличну опрему у најам, рекао је Ралиу.
Он је додао да ће локални инжењери, званичници и студенти из земаља учесница проћи обуку за управљање и руковање опремом.
"Биће ту и главна станица. Тражили смо да командни центар ових сателита буде у Африци, у једној од наше три земље", истакао је Ралиу и додао да ће ове три земље на крају пројекта "моћи саме да контролишу своје комуникационе сателите и управљају њима како желе".
"Главкосмос" је специјализован за координацију руских свемирских активности и званични је добављач података које прикупљају руски сателити.
Поред тога, Нигер је у уторак потписао споразум са "Старлинком" Илона Маска о проширењу приступа интернету велике брзине широм земље. Ралиу је навео да споразум има за циљ јачање повезаности и дигиталне сигурности.
"Старлинкови" сателити већ покривају Нигер, омогућавајући приступ интернету школама, предузећима, универзитетима, здравственим службама и пољопривредним предузећима.
Према споразуму, "Старлинк" ће распоредити своје терминале широм земље, побољшавајући приступ интернету у удаљеним и недовољно покривеним подручјима.