Са приближавањем датума одржавања америчких председничких избора, трка за Белу кућу све је неизвеснија, а последње анкете и истраживања показују да су кандидати, републиканац Доналд Трамп и демократа Камала Харис готово изједначени.
Неке од последњих бројки, које су дан пред изборе објављене на сајту "Рил клир политикс" (РЦП), указују да се разлика готово истопила и свела на статистичку грешку: Доналд Трамп има 48,5 одсто подршке гласача, а Камала Харис 48,4 одсто.
Тиме ће иначе неизвесна изборна битка у колебљивим државама, односно онима у којима ни демократе ни републиканци не уживају јасну, недвосмислену подршку, постати још интересантнија на овим изборима.
Међу тзв. battleground states или swing states на овим председничким изборима је седам америчких савезних држава: Аризона, Невада, Висконсин, Мичиген, Пенсилванија, Северна Каролина и Џорџија.
Према подацима РЦП-а, Трамп је у благој предности у свим набројаним колебљивим државама, осим у Мичигену и Висконсину где би незнатно већи број бирача гласао за Харисову, али се ради о разлици мањој од једног процентног поена.
Највећа разлика међу кандидатима је у Аризони, где је Трамп у предности за 2,6 одсто у односу на Харисову, односно републиканац има 48,9 одсто подршке, а демократа 46,3 одсто.
Више од једног процентног поена разлике међу кандидатима последња истраживања бележе и у Џорџији (Трамп 49,3 - Харис, 47,4), Северној Каролини где републиканац има подршку већу за 1,5 одсто у односу на демократског противкандидата и Невади где је та разлика један одсто у корист Трампа, односно 48,5 одсто у односу на Харис која има подршку 47,5 одсто бирача.
У Пенсилванији, савезној држави где је одржао један од својих последњих предизборних митинга иза непробојног стакла, али и где је наоружани нападач извршио атентат на њега у јулу овде године, Трамп је у благој предности од 0,3 одсто.
Истоветну предност од 0,3 одсто има Харисова у Висконсину, док је у Мичигену у предности од 0,9 одсто у односу на републиканског противкандидата.
Бајден против Трампа 2020
У колебљивој Аризони где Трамп према последњим истраживањима има највећу предност у односу на Харисову када је реч о тзв. свинг-стејтс, на председничким изборима 2020. године, разлика је била 0,3 одсто, али у корист демократског кандидата Џозефа Бајдена. Он је освојио 49, 4 одсто гласова, а Доналд Трамп 49,1 одсто.
Што се тиче осталих савезних држава које су на списку колебљивих, на изборима 2020. Бајден је победио у свима, осим у Северној Каролини где је Трамп освојио 1,3 одсто више гласова од свог противкандидата (50,0 одсто према Бајденових 48,7 одсто).
Највећа разлика међу председничким кандидатима била је у Мичигену, и то 2,8 одсто у корист Бајдена, затим у Невади, где је Бајден освојио 50,1 одсто гласова, а Трамп 47,7 одсто. Најмања разлика, осим поменуте Аризоне, била је у Џорџији, такође 0,3 одсто у корист Бајдена.
Осим Мичигена, где се подршка Харисовој са Бајденових 2,8 одсто предности истопила, према истраживањима, на 0,9 одсто, она је благо опала и у Висконсину где је актуелни председник САД 2020. године освојио 0,7 одсто гласова више него Трамп, док се Харисовој предвиђа 0,3 одсто већа подршка у односу на противкандидата.
У Пенсилванији, где је Бајден имао подршку већу 1,2 одсто (50,0 према 48,8), Трамп данас води за 0,3 одсто, а подршка републиканцу порасла је и у Северној Каролини где је 2020. освојио 1,3 одсто гласова више у односу на Бајдена, док 2024. води у овој држави са 1,5 одсто подршке више у односу на Харисову.
Џозеф Бајден победио је на изборима 2020. освојивши 51,3 одсто гласова, док је Доналд Трамп освојио 43,5 одсто.
Хилари против Трампа 2016
Ситуација у седам америчких савезних држава где ће се 5. новембра бити изборна битка између Харисове и Трампа, била је на председничким изборима 2016. сличнија данашњим проценама подршке, али потпуно обрнута у односу на 2020. годину.
За разлику од 2020, Трамп је тада победио у шест од седам савезних држава.
Његов тадашњи противкандидат Хилари Клинтон престигла га је једино у Невади где је освојила 2,4 одсто гласова више него Трамп (47,9 према 45,5 одсто).
На председничким изборима 2016. године, републикански кандидат најубедљиви је био у Џорџији где је освојио 50,5 одсто гласова, док је Клинтонова добила 45,4 одсто. Према последњим истраживањима, Трамп је и данас у предности у односу на Харисову у овој савезној држави, али мање убедљивој него 2016: 49,3 према 47,4 одсто.
Више од три одсто подршке у односу на свог противкандидата, Трамп је тада освојио у Северној Каролини (3,7 одсто) и Аризони (3,5 одсто). У преостале три савезне државе, које су у фокусу на овим изборима, Трампова предност у односу на Клинтонову је била мања од једног процентног поена: од 0,7 одсто у Пенсилванији и Висконсину до 0,3 одсто у Мичигену. Последње две савезне државе, једине су међу колебљивима у којима, према истраживањима, на изборима 2024. води демократски председнички кандидат Камала Харис.
На председничким изборима 2016. године, победио је републиканац Доналд Трамп који је добио 306 гласова електора, наспрам 232 колико је добила Хилари Клинтон, док је на биралиштима Трамп освојио 46,1 одсто гласова, а Клинтонова 48,2 одсто.