Британска "мега анкета" предвидела победу Камале Харис

Британци тврде да амерички анкетари греше предвиђајући уједначену изборну трку

Британска компанија за испитивање јавног мњења "Фокалдата", користећи иновативну "мега анкету" у коју су укључили више од 31.000 гласача широм САД, предвиђа да ће на предстојећим изборима у САД победити Камала Харис.

Метода МРП — која је добила надимак "мега анкета" — први пут је представљена у Великој Британији 2017. године када је тачно предвидела да ће премијерка Тереза ​​Меј изгубити већину у парламенту у тренутку када је већина анкета сугерисала да ће она победити.

Овога пута, комбинујући резултате МРП-а са великим онлајн државним анкетама, "Фокалдата" процењује да ће Харис вероватно преузети Мичиген са вођством од скоро 5 поена, Неваду са вођством од око два поена у односу на Трампа, и да ће благу предност имати и у Пенсилванији и Висконсину .

Њихово истраживање сугерише да је Трамп једва надмашио Харис у Џорџији и Северној Каролини.

"Предност Харисове делом потиче од њене снажне привлачности старијим белкињама, историјски десничарској групи. Трамп је постигао успех са млађим црнцима и хиспано страновништвом", наводи "Политико" са којим је "Фокалдата" ексклузивно поделила своје податке.

Главни истраживач у овој анкети Џејмс Канагасуријам, наводи како је њихов МРП модел показивао победу Трампа током читаве кампање, те да је тек у последњем ажурирању у први план избацио кандидаткињу демократа. Упркос томе, они су ипак опрезни, кад је реч о победнику.

Канагасуријам, наиме наводи да би чак и грешка у гласању која је трећина величине грешака из 2016. и 2020. - вратила Трампа у Белу кућу.

Амерички анкетари у последње време су давали различите резултате, а потценили су Трампову подршку и 2016. и 2020. и такође су у великој мери пропустили да оцене снагу Демократске странке на изборима на средини мандата 2022. године, подсећа "Политико".

Овог пута, према "Фокалдатином" истраживању, анкетари можда "чувају стадо" – односно групишу своје резултате око идеје да је трка изједначена, односно да су шансе 50-50 како би избегли да изгледају као да нису у праву.

"Ми смо видели доказе да су анкетари на овим изборима 'држали стадо' – вероватно из страха од потцењивања Трампа трећи циклус заредом", рекао је Канагасуријам.

Другим речима, сасвим је могуће да избори уопште неће бити ни близу изједначенима, упркос ономе што кажу анкетари, уверава "Политико".