САД оптужују: Русија и Кина штите Северну Кореју од одмазде, чак и од осуде
САД су данас на састанку СБ УН оптужиле Русију и Кину да "бесрамно штите" и подржавају Северну Кореју да, како су навели, настави да крши санкције УН, након што се Пјонгјанг обавезао да ће убрзати изградњу нуклеарних снага.
"Русија и Кина су бесрамно заштитиле Пјонгјанг од било какве одмазде, па чак и осуде", рекао је заменик америчке амбасадорке у УН Роберт Вуд, на састанку поводом пробног лансирања севернокорејске интерконтиненталне балистичке ракете у четвртак.
Вуд је рекао да је, због наводне заштите Русије и Кине, Северна Кореја наставила да унапређује програме балистичких пројектила, нуклеарног оружја и оружја за масовно уништење, преноси Ројтерс
Он је нагласио да су "Русија и Кина спречиле СБ УН да изда изјаву осуде, што је потез за који је потребан консензус".
Амбасадор Северне Кореје у УН Ким Сонг рекао је Савету безбедности да ће Пјонгјанг убрзати програме јачања нуклеарних снага како би се супротставио свакој претњи коју представљају непријатељске државе са нуклеарним оружјем.
"Нуклеарна претња Сједињених Држава против (Северне Кореје) већ је достигла критичну тачку у смислу свог обима и опасности. Због непромишљених потеза Сједињених Држава, ситуација се приближава ивици рат", рекао је Ким.
Северна Кореја је под санкцијама Савета безбедности УН од 2006. године, а мере су током година појачане, са циљем да се заустави развој севернокорејског програма нуклеарног оружја и балистичких пројектила.
Русија и Кина су данас одбациле примедбе САД, а заменица руског амбасадора у УН Ана Евстигњејева оптужила је земље које су сазвале састанак – САД, Француску, Јапан, Малту, Јужну Кореју, Словенију и Велику Британију, да "демонизују" Северну Кореју како би задржале "неефикасне мере санкција" и оправдале "агресивне кораке" САД и савезника у региону.
"Желели бисмо још једном да напоменемо да Савет безбедности мора суштински да ревидира своје приступе како би се ситуација извукла из овог опасног ћоросокака, а не да је погоршав", рекла је она.
Евстигњејева је такође оптужила западне државе да су ''заглављене негде у периоду Хладног рата''.
Кинески амбасадор у УН Фу Цонг рекао је да је Савету безбедности потребно јединство, а не подела, и позвао СБ УН да промовише дијалог међу нацијама.
"Савет безбедности треба да игра конструктивну улогу по питању (корејског) полуострва и да предузме конкретне мере за деескалацију ситуације и јачање међусобног поверења, уместо да једноставно уводи санкције и притисак", рекао је он.
Амбасадор Јужне Кореје у УН Џонкук Хванг рекао је да су Русија и Кина спречиле комитет за санкције Северној Кореји да ажурира листу забрањених предмета, која има за циљ сузбијање севернокорејског програма оружја за масовно уништење.