Кина нашла Ахилову пету америчким авионима: Мане откривене у симулацији напада Ф-22 и Ф-35 на Шангај

Кинески радари могу приметити нападаче са удаљености од 180 километара и спречити њихово деловање на време

Најновијe кинеске симулације показале су рањивост америчких стелт млазних авиона, јер њени радари могу да открију Ф-22 и Ф-35, преноси "Ејжа тајмс". 

Кина, док расту напетости око Тајвана у Јужном кинеском мору, тврди да је, током симулације напада америчких авиона на Шангај из Јапана, пронашла њихову Ахилову пету и да их може открити на време. 

"Саут Чајна морнинг пост" је објавио да су кинески војни истраживачи са Универзитета за заједничке операције Народне ослободилачке армије и Државне лабораторије за интелигенцију у Пекингу спровели компјутерске симулације како би проценили ефикасност стелт борбених авиона против кинеских система противваздушне одбране.

Симулације су представљене на 36. Кинеској конференцији о симулацијама и откриле су да кинески копнени радари могу да открију стелт ловце попут Ф-22 и Ф-35 на удаљености од 180 километара и тако угрозе њихово деловање. 

У извештају се наводи да Ф-35 има могућност ракетних напада већег домета, али му прикривеност није јача страна. 

Студија, коју је водио пројектни инжењер Цао Веи, рађена је због повећаног америчког распоређивања Ф-22 у Јапану, па је Кина морала да пронађе решење за супротстављање претњама америчким авионима.

Кина је уложила велика средства у могућности откривања Ф-22 и Ф-35. Кинески научници развили су радар за откривање и праћење стелт авиона попут Ф-22 користећи сигнале са навигационог сателитског система Беи Доу.

Овај иновативни радар користи једну антену за пријем и јединствени алгоритам за идентификацију скривених циљева без емитовања сигнала који се могу детектовати.

Иначе, кинески председник Си Ђи Пинг позвао је у октобру војску да буде спремна за одвраћање противника.