УЖИВО Америка бира 47. председника: Трамп гласао на Флориди, Маск: Ове гласачке машине су непоуздане
Американци данас излазе на биралишта како би изабрали ко ће наследити Џозефа Бајдена у Белој кући.
Милиони Американаца бирају између бившег републиканског председника Доналда Трампа и потпредседнице демократа Камале Харис.
Анкете показују да је "тесно" између кандидата демократа и републиканаца.
До понедељка ујутру, више од 78 милиона Американаца је превремено гласало.
Харисова је касно ушла у трку, обезбеђујући номинацију код демократа након што се тренутни председник Џозеф Бајден повукао из трке у јулу после катастрофалне дебате против Трампа.
О америчким председничким изборима одлучује систем електорског колеџа, што значи да кандидат који изгуби гласове народа и даље може да победи у трци у целини.
Или Трамп или Харисова морају да обезбеде од 270 од 538 гласова електорског колеџа да би победили на председничким изборима.
Свака држава има онолико електорских гласова колико има представника у Конгресу (Доњи дом и Сенат укупно).
Новоизабрани председник положиће заклетву у подне по локалном времену 20. јануара у Капитолу.
5. нов 2024 • 21:56
21:56
Огласио се ФБИ о лажним претњама бомбамаТоком данашњих избора у САД ФБИ је известио о лажним претњама бомбама на бирачким местима у неколико савезних држава.
"Многе од тих претњи потичу са руских домена", рекли су за Си-Ен-Ен.
Иако ниједна претња досад није оцењена као тална, ФБИ наглашава да је интегритет избора један од њихових највећих приоритета те да ће наставити блиску сарадњу с државним и локалним органима за спровођење закона како би заштитили заједнице док грађани остварују своје право гласа.
21:51
Астронаути поставили фотографију из свемира након превременог гласањаАстронаути Буч Вилмор, Суни Вилијамс и Дон Петит данас су објавили да су 13. септембра гласали превремено на америчким председничким изборима са Међународне свемирске станице (ИСС).
Астронаути НАСА објавили су своју фотографију на Инстаграму у чарапама са принтом америчке заставе на дан избора.
#USElection2024 | 'Proud to be #American': #SunitaWilliams, other #astronauts post #USElection Day photo from #space after #voting early https://t.co/4N5qGMhQX2
— Hindustan Times (@htTweets) November 5, 2024На чарапама двојице астронаута је писало "Поносан што сам Американац".
Астронаути који су гласали су део више од 1,2 милиона људи који су раније гласали у округу Харис у Тексасу, преноси Си-Ен-Ен.
Гласачки листићи из свемира се преносе на Земљу на исти начин на који се већина података преноси између свемирске станице и контролне мисије - преко Near Space Network НАСА, сазвежђа сателита у свемиру који комуницирају са антенама на нашој планети.
21:47
Харисова стигла у седиште Демократског националног комитета у ВашингтонуКамала Харис стигла је у седиште Демократског националног комитета у Вашингтону.
Харисова је телефоном разговарала са неколико бирача, где се чуло да је рекла да је "веома важно да сви учествују", преноси "Гардијан".
21:17
Како функционишу председнички избори у САД и зашто се гласа уторком?Датум гласања у САД је фиксан: први уторак после првог понедељка у новембру (односно, избори нису могући 1.). То је записано у Уставу крајем 18. века.
Зашто не субота или недеља, као у другим земљама?
Чињеница је да у то време фармери можда неће имати времена да стигну до великих градова до краја недеље због жетве, пишу "РИА Новости".
Ово правило је сачувано, иако је изгубило смисао. Амерички политички систем је изузетно конзервативан и веома је тешко направити било какве промене, посебно Устав.
Ко гласа?
Сви грађани САД старији од 18 година имају право гласа.
Сви грађани морају да се региструју унапред у бирачки списак: лично, поштом или на сајту Савезне изборне комисије.
У неким државама то је дозвољено на дан избора, у другим - најкасније месец дана унапред. Изузетак је држава Северна Дакота, где се ова процедура уопште не поштује.
Они који су стационирани у иностранству (као што су дипломате и војно особље) могу гласати на дан избора путем мејла или обичном поштом.
Ко тачно бира председника?
У већини земаља све се одређује једноставним пребројавањем гласачких листића, али у САД систем је много сложенији.
Гласање 5. новембра је само прва фаза. Воља грађана се делегира државним представницима – електорима. То су "посебни" чланови Демократске и Републиканске странке. Листа се саставља на партијским конгресима.
Ово је такође омаж традицији.
Електора има онолико колико има представника државе у Представничком дому Конгреса и Сенату.
Како бирате?
Постоји још једна веома важна ствар: на народном гласању 5. новембра важи принцип "победник узима све". Ако кандидат освоји већину у држави , онда конкурент нема електоре. Односно, они који су га подржавали више се не узимају у обзир. Само електори из Мејна и Небраске се распоређују пропорционално.
Да би победио, кандидату је потребно 270 електора.
Када почиње пребројавање гласова и колико ће трајати?
Прва бирачка места почеће да се затварају у 18 по источноамеричком времену у уторак, али бројање гласова ће се продужити.
У већини случајева, могу потрајати недеље да се постигне званични резултат, делом због државних правила, пише Би-Би-Си.
21:14
Валц: Трамп ће вероватно признати ако изгуби на изборимаКандидат за потпредседника САД из Демократске странке Тим Валц, који са својом супругом обилази град Харисбург у Пенсилванији како би мотивисао бираче, изјавио је данас да верује да ће кандидат републиканаца за председника САД Доналд Трамп "вероватно" признати изборни пораз ако до тога дође.
Валц је такође обећао да ће "честитати победнику" ако кандидаткиња демократа Камала Харис изгуби и изразио уверење да ће Трамп признати пораз ако је "историја било какав показатељ", преноси Си-Ен-Ен.
Валц је дао наговештај да вечерас планира да прати резултате након затварања бирачких места и појаснио да неће пратити саму процедуру бројања гласова у одређеним регионима или међу специфичним демографским групама, али ће се консултовати са члановима свог тима који то раде и пратиће медијске извештаје.
20:58
Ухапшен мушкарац код Капитола: Осећао се на бензин, код себе имао бакљуПолиција је код Капитола ухапсила мушкарца који се осећао на бензин.
Претресом је утврђено да је носио и бакљу и сигнални пиштољ.
20:47
Подкаст "Локомотива": Уживо – избори у САДОсмочасовно специјално издање подкаста "Локомотива", током ког ћете моћи уживо да пратите америчке изборе, почиње 5. новембра у 22 часа и трајаће до 6 часова 6. новембра.
О великом финалу америчких избора, аутори подкаста "Локомотива", Марко Николић и Тиосав Пурић, уживо ће разговарати са Љиљаном Смајловић, Чедомиром Антићем, Небојшом Малићем, Стеваном Гајићем, Александром Вујовићем, Филипом Грбићем, Николом Танасићем, Китом Кларенбергом и Стефаном Бранисављевићем.
20:37
Ухапшен мушкарац који је претио нападом уколико Трамп победиМушкарац (25) је ухапшен у Мичигену јер је претио нападом ако бивши председник Доналд Трамп победи на изборима.
Тужиоци кажу да је Исак Сисел упутио претњу Националном оперативном центру за претње ФБИ у Западној Вирџинији.
"Извешћу напад на конзервативну хришћанску прљавштину у случају да Трамп победи на изборима. Имам украден АР-15 и мету коју одбијам да именујем да бих могао да наставим са својим плановима. ФБИ не може ништа да уради док не завршим напад", навео је он.
Сисел ће се први пут појавити пред савезним судом данас поподне.
20:26
Трамп ће са пријатељима и породицом пратити резултате избораТрамп ће са пријатељима и породицом пратити резултате избора у Мар-а-Лагу.
Илон Маск ће наводно провести изборну ноћ са Трампом, пише "Њујорк тајмс", позивајући се на више извора.
20:20
"Њузвик": Трамп има благу предност над Харисовом у ПенсилванијиРепубликански председнички кандидат у САД-у Доналд Трамп тренутно има благу предност над демократском кандидаткињом Камалом Харис у Пенсилванији, где су недавне анкете показале да је разлика између кандидата минимална, објавио је "Њузвик".
Према подацима портала "FiveThirtyEight", Трамп има подршку од 47,9 одсто, док Харисова има 47,6 одсто, што Трампу даје предност од 0,3 одсто.
Иако је регистрација бирача завршена, грађани имају рок до 29. октобра да затраже гласачке листиће за гласање поштом, а до сада је затражено више од 1,8 милиона листића.
У Пенсилванији је више од девет милиона људи регистровано за гласање на изборима 5. новембра, што је само 2.000 мање него на изборима 2020. године.
Трампова предност појављује се након што је неколико недавних анкета показало да је он или у вођству или да су кандидати изједначени.
Анкета маркетиншке и истраживачке компаније "АтласИнтел", спроведена између 12. и 17. октобра, показује да Трамп има предност од три процентна поена.
Пенсилванија и Џорџија су међу седам држава које ће одлучити ко ће победити на председничким изборима, преноси Ројтерс.
Пенсилванија, са 19 електорских гласова, сматра се кључном за победу.
Без Пенсилваније, шансе да Харисова победи се значајно смањују, оцењује "Њузвик".
Прогнозе сугеришу да би Трамп могао да освоји ту државу, што би му обезбедило значајну предност у укупном броју електорских гласова.