Американци данас гласају за наследника Џозефа Бајдена у Белој кући. Милиони Американаца бирају између бившег републиканског председника Доналда Трампа и потпредседнице демократа Камале Харис.
Прва бирачка места већ су затворена, а последња држава која ће затворити гласачка места биће Хаваји - сутра у 6 сати ујутро, док ће неке локације на Аљасци остати отворене сат времена касније.
Анкете показују да је "тесно" између кандидата демократа и републиканаца, као и да су економија и демократија два најважнија питања за бираче. Потом следе право на абортус и мигрантска политика земље.
До понедељка ујутру, више од 78 милиона Американаца је превремено гласало.
Харисова је касно ушла у трку, обезбеђујући номинацију код демократа након што се тренутни председник Џозеф Бајден повукао из трке у јулу после катастрофалне дебате против Трампа.
О америчким председничким изборима одлучује систем електорског колеџа, што значи да кандидат који изгуби гласове народа и даље може да победи у трци у целини.
Или Трамп или Харисова морају да обезбеде минимум 270 од 538 гласова електорског колеџа да би победили на председничким изборима.
Свака држава има онолико електорских гласова колико има представника у Конгресу (Доњи дом и Сенат укупно).
Новоизабрани председник положиће заклетву у подне по локалном времену 20. јануара у Капитолу.
Безбедност је у САД подигнута на високи ниво, а ФБИ је упозорио да су претње које су стигле у Мичиген, Висконсин и Џорџију потекле са "руских мејл домена". Русија је раније одбацила тврдње да се меша у изборе у САД.
"Свет није замро у ишчекивању резултата избора, већ од ужаса изборног процеса у Америци. Они стално исту причу врте да им се неко меша у избор", рекла је представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
6. нов 2024 • 00:56
Излазна анкета: Како су гласале колебљиве државе
У Пенсилванији 47 одсто бирача подржава Трампа, исто као 2020, док 46 одсто подржава Харисову, што је мање од Бајденове подршке 2020, показују резултати излазне анкете компаније "Едисон рисерч".
У Северној Каролини 48 одсто гласача фаворизује Харисову, у поређењу са Бајденових 50 одсто 2020. Трамп има 43 одсто подршке, четири процентна поена мање него 2020. године.
У Аризони, подршка бирача је равномерно подељена, са 46 одсто подршке и за Харисову и за Трампа.
У Мичигену 45 одсто бирача подржава Трампа, док 48 одсто подржава Хариса.
У Џорџији, 49 одсто подржава Харисову, један процентни поен мање од Бајденове бројке 2020. године, док 46 одсто подржава Трампа, исто као и 2020. године.
У Невади 44 одсто бирача фаворизује Харисову, осам процентних поена мање од Бајдена 2020. Трамп има подршку од 47 одсто, што је један процентни поен мање него на прошлим изборима.
У Висконсину 44 одсто подржава Трампа, један процентни поен више него 2020, док 47 одсто подржава Харисову, три процентна поена мање од Бајденове бројке из 2020.
Маск иде на Флориду, где ће се састати с Трампом
Амерички технолошки милијардер Елон Муск рекао је да иде на Флориду да се састане са републиканским председничким кандидатом Доналдом Трампом.
"Управо сам гласао у Јужном Тексасу. Сада сам кренуо на Флориду и то ћу учинити са председником Трампом и Џеј Ди Венсом и гомилом других људи", рекао је Маск током разговора који је уживо емитован на Иксу.
Раније је Њујорк тајмс објавио позивајући се на изворе да је Маск планирао да буде са Трампом у његовој резиденцији на Флориди у Мар-а-Лагу у изборној ноћи.
Он је такође рекао да ће његов супер ПАК наставити да ради и након избора, и да ће се фокусирати на међуизборе 2026.
"Мислим да је дошло до великих промена у земљи. Надам се да не грешим по том питању", рекао је Маск.
Још претњи бомбом на бирачким местима у Атланти
У градском округу Атланте гласање је прекинуто због претњи бомбом.
Отприлике сат времена пре затварања бирачких места, званичници округа Декаб рекли су да су примили претње бомбом на пет бирачких места.
Званичници у претежно демократском предграђу рекли су да је гласање на тим локацијама обустављено док полиција не утврди да ли је безбедно.
Званичници округа кажу да траже судски налог за продужење гласања, што је рутина у Џорџији када је рад бирачког места прекинут.
Раније у уторак на мети су била нека бирачка места у окрузима Фултон и Гвинет. Утврђено је да су те претње лажне.
Џорџија: Гласање суспендовано на пет места због претњи бомбама
Претње бомбама упућене су на пет бирачких места у округу Декаб у Џорџији, као и на две друге локације које нису бирачка места, наводи се у саопштењу округа, и додаје да полиција трага за потенцијалним бомбама на укупно седам локација.
Канцеларија за регистрацију бирача и изборе округа Деалб саопштила је да је гласање на бирачким местима обустављено.
"Из претераног опреза, суспендујемо гласање на овим бирачким местима док не добијемо одобрење од полиције Деалб да поново отворимо објекте", рекла је извршна директорка за регистрацију бирача и изборе округа Киша Смит у саопштењу, и додала да се округ обратио суду за продужење гласања на датим бирачким местима.
Државни секретар Аризоне: Неосноване претње бомбама, верујемо да долазе из Русије
На четири локације у округу Навахо у Аризони било је Било је "неоснованих" претњи бомбама, а државни званичници имају "разлога да верују" да претње потичу из Русије, рекао је државни секретар Аризоне Адријан Фонтес у уторак поподне.
"Немамо разлога да верујемо да је било који од наших гласача или било које наше бирачко место у било каквој опасности", рекао је Фонтес, иначе демократа, на брифингу за медије.
Аризона се придружује листи држава, укључујући Џорџију, Мичиген и Висконсин, које су наводно примиле претње бомбом из Русије, преноси Си-Ен-Ен.
Колебљиве државе – која су кључна места
Историјски, већина држава је традиционално опредељена за једну од странака, па се кампања фокусира на неколико колебљивих држава (swing states), где исход гласања није очекиван.
За разлику од, на пример, Калифорније, где обично побеђују демократе, или Тексаса, који је уобичајено републикански, колебљиве државе мењају расположење и могу прећи са једне стране на другу.
На изборима 2024. године, кључне колебљиве дестинације на изборној мапи су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.
Могуће је и да још нека од 50 савезних држава промени страну и страначку боју, али анкете говоре да су избори у ових седам најнеизвеснији, наводи РТС.
Листа кључних држава са бројевима електора:
Пенсилванија – 19 електора
Џорџија – 16 електора
Северна Каролина – 16 електора
Мичиген – 15 електора
Аризона – 11 електора
Висконсин – 10 електора
Невада – 6 електора
Продужено гласање на више бирачких места у кључним колебљивим државама
Неколико колебљивих држава продужило је радно време бирачких места, наводећи неочекивано дуге редове, техничке и друге проблеме као разлоге.
У Пенсилванији, где је планирано да се државна бирачка места затворе у 20 часова по локалном времену, бирачка места у округу Лузерн остаће дуже отворена - до 21.30.
Џорџија је такође најавила да ће бирачка места у областима Атланте у округу Коб, округу Фултон и округу Гвинет остати дуже отворена.
У Северној Каролини, државни изборни званичници продужили су за пола сата гласање у областима округа Бурк и округа Вилсон. Бирачи тамо имаће рок до 20 часова по локалном времену да гласају. У остатку државе, биралишта се затварају у 19.30.
Судија забранио локалном изборном званичнику у Пенсилванији да ручно пребројава гласове
Судија у округу Фајет у Пенсилванији спречио је локалног изборног званичника да изврши ручно пребројавање гласачких листића, што је у супротности с изборним законом те савезне државе.
Судија Линда Кордаро наложила је Винсенту Манети, изборном судији у општини Вашингтон, да поштује државни изборни закон.
Она је такође наложила шерифовом одељењу да отпрати Манету и гласачки материјал до изборног бироа округа Фајет, уколико се Манета не буде повиновао.
Проблеми са софтвером у Пенсилванији – продужено гласање и бројање
Време за гласање продужено је у округу Камбрија у Пенсилванији пошто је "софтверски квар" отежао гласачима скенирање гласачких листића.
Изборни званичници у округу наглашавају да "квар не би требало да обесхрабри бираче од гласања на њиховим бирачким местима".
Технички проблеми у округу Камбрија у Пенсилванији изазвали су почетне проблеме гласачима у тој држави, јер машине нису могле да скенирају листиће. Камбрија се налази у средини ове државе и у њој живи око 130.000 становника.
Најважнији градићи су Ебенсборо и Џонстаун, у којем је својевремено Брус Спрингстин радио као грађевински радник. У том округу су два колеџа - Сент Френсис у Лорету и Маунт Алоишијус у Кресону.
Округ Камбрија, још од судара старијег Џорџа Буша и Мајкла Дукакиса 1988. године, важи за прорепубликански део Пенсилваније, који понекада гласа и за демократе, преноси РТС.
Квар на софтверу гласачких машина, који је у међувремену отклоњен, покренуо је лавину теорија завере.
Гласови оних који су на бирачка места стигли пре него што је квар отклоњен, a листиће похранили у посебне кутије биће накнадно пребројани.
Технички квар на биралиштима у Аризони
Технички квар штампача гласачких листића на више од десет бирачких места у руралном округу Апачи у Аризони значио је дуго чекање бирача.
"Радници су позивали људе да оду и врате се касније у току дана поправе штампач", рекао је један од бирача који је два и по сата чекао да оствари своје право.
Штампач је поправљен, "али пет до 10 људи је отишло и не знам да ли ће се вратити", додао је.
Рита Воган, званичника округа Апачи, рекла је да су техничари решили проблем ид а су људи могли да гласају на уређајима за гласање које користе особе са инвалидитетом или које не знају језик.
Десетак бирачких места у Џорџији "ради дуже" због лажних претњи
Око 10 бирачких места у "шачици" округа Џорџије остаће дуже отворено због лажних претњи које су накратко пореметиле гласање, рекао је државни секретар Бред Рафенспергер.
Према његовим речима, бирачка места ће у просеку радити 20 до 40 минута дуже. "Већина њих је продужила рад неких 20 до 30 минута, мислим да постоји једно које није радило 40-ак минута."
Први резултати: Трамп води у Кентакију и Индијани
Трамп води у држави Кентаки са 65,1 одсто, док Харисова има 33,7 одсто, након два одсто пребројаних гласова, преноси Асошиејтед прес, позивајући се на резултате након затварања биралишта.
У Индијани, Трамп води са 71,1 одсто, док Харисова има 27,4 одсто, након пребројаних два одсто гласова.
Излазна анкета: Велика већина бирача страхује од насиља после избора
Белика већина гласача, односно око 70 одсто, забринута је да би након избора могло избити насиље, указују прелиминарни резултати Си-Ен-Енове излазне анкете.
Око три четвртине гласача верује да је демократија у земљи угрожена.
Запажа се разлика између присталица Трампа и Харисове око питања да ли сматрају да се извори одвијају поштено. Око 90 одсто демократских гласача мисли да се одвијају, док свега половина Трампових присталица мисли исто.
Трамп има предност у економији, Харис када је реч о праву на абортус
Американци су подељени у проценама да ли би бивши председник Трамп или потпредседница Харис били погоднији за решавање разних питања, показала је анкета АП-а.
Трамп имао предност у односу на Харисову као кандидат који може боље да се носи са економијом, као и са имиграцијом.
Са друге стране, Харисова је виђена као јачи кандидат у погледу абортуса, као и здравствене заштите.
Када је реч о порезу, нема јасног фаворита.
Питања економије и демократије су, према ранијим анкетама, главна за бираче. Следе абортус и имиграција.
5. нов 2024 • 23:57
Затварају се прва бирачка места у Индијани и Кентакију
Прва бирачка места која су затворена у САД, су биралишта у неколико округа Индијане и на истоку Кентакија.
Прва "велика" затварања бирачких места очекују се за сат времена, у 19 часова по локалном (1 сат по овдашњем). То затварање укључује већи део Флориде, Џорџију и Вирџинију.
Излазна анкета: Харисову подржава 48 одсто Американаца
Четрдесет осам одсто америчких бирача подржава демократског председничког кандидата Камалу Харис, што је четири процентна поена мање него што је Џозеф Бајден имао 2020. године, пренео је Ројтерс, позивајући се на податке излазне анкете компаније "Едисон рисерч".
Истовремено, подршка републиканском председничком кандидату Доналду Трампу пала је за два процентна поена од 2020. године, са 46 одсто на 44 одсто, додаје се у извештају.
Округ у Пенсилванији подноси тужбу због непрописног бројања гласова
Округ Фајет у Пенсилванији отишао је на суд како би спречио локалног изборног званичника да изврши ручно пребројавање гласачких листића, што је у супротности с изборним законом Пенсилваније.
Мерибет Кузник, директорка Бироа за изборе округа Фајет, поручила је у судском поднеску да је изборни судија у општини Вашингтон, Винсент Манета "изјавио да, након затварања бирачких места данас, намерава да извади гласачке листиће из гласачке кутије и изврши ревизију или ручно преброји гласове за сваког председничког кандидата."
Попуњени гласачки листићи би требало да прођу кроз опрему за табеларни приказ. Кузник је затражила од судије да нареди Манети да се придржава државног изборног закона. Судија тек треба да донесе одлуку.
"Гугл" признао да је фаворизовао Харисову, тврди да је "проблем" решен
Технолошки гигант "Гугл" признао је да је његова функција "где могу да гласам" фаворизовала Камалу Харис у односу на Доналда Трампа, и тврди да је "проблем сада решен".
"Гугл" се нашао на удару критика на друштвеним мрежама након што су гласачи приметили да је технолошки гигант помогао да се лоцира где да се гласа за потпредседницу Харис, али нису обавестили потенцијалне гласаче бившег председника Трампа где би могли да гласају.
Компанија је саопштила да је у питању "технички квар" који је исправљен, и тврде да се нису мешали у изборе.
Када се упит "где могу да гласам за Харисову" унесе у "Гугл", сајт је пружио информације о томе где гласати и омогућио корисницима да унесу своју адресу како би одредили најближу локацију за гласање. Међутим, за исти упит за Трамопа, "Гугл" није обавештавао кориснике где да гласају и уместо тога је понудио линкове ка Си-Ен-Ену, Си-Би-Есу и Ен-Би-Сију.
Милвоки поново пребројава 30.000 гласова
Милвоки, савезна држава Висконсин, ће поново пребројати око 30.000 гласачких листића "из обиља опреза", након што се успоставило доказ да врата на машинама за бројање гласова нису била правилно затворена, рекао је портпарол града Џеф Флеминг.
Аризона: Први резултати из најмногољуднијег округа у четири ујутру
Разврставање раних гласачких листића у кључном округу у Аризони иду спорије него што се очекивало, рекао је окружни званичник за ЦНН.
Округ Марикопа, где живи највећи број становника ове кључне државе, објавиће резултат за првих 1,1 до 1,2 милиона гласачких листића око 22 часа по источном америчком времену (четири ујутро по овдашњем), рекао је званичног. То ће обухватити само гласове до уторка, 29. октобра.
Си-Ен-Ен: Економија и демократија две најбитнија питања за америчке бираче
Стање демократије и економије су два најбитнија питања за бираче у САД, према првим резултатима Си-Ен-Енове излазне анкете.
Укупно, више од трећине демократију назива својим главним питањем, док нешто мање каже да је то економија. Затим следе питања абортуса и имиграције, док мање од пет одсто сматра спољну политику главним питањем.
Си-Ен-Ен из анкете закључује да је демократија најбитније питање за нешто мање од 60 одсто присталица Харисове, док је за око половину Трампових гласача економија најбитније питање.
Свега око трећина бирача је актуелно стање економије оценило као "добро" или "изврсно", указују резултати анкете.
Лажне дојаве о бомбама на бирачким местима у држави Мејн
Полиција у америчкој савезној држави Мејн саопштила је да је поуздано установила да се широм државе упућују лажни позиви и дојаве о постављеним бомбама на бирачким местима у намери да се снаге реда хитно ангажују.
Из полиције државе Мејн поручују да "не постоји опасност за грађане", пренео је Би-Би-Си.
Амерички Федерални истражни биро саопштио је раније да су лажне "претње бомбама упућиване у неколико држава".
ФБИ верује да су многе лажне дојаве о постављеним бомбама послате са руских домена е-поште.
Светла Емпајер стејта ће означити победнике у колебљивим државама како резултати буду пристизали
Светла на икони Менхетна мењаће боју сваки пут када АП прогласи победника у једној од колебљивих држава, наводи се на званичном налогу Емпајер стејт билдинга на Иксу.
Светла на небодеру ће светлети плаво пет минута ако Камала Харис освоји једно од "бојних поља" или црвено ако победи Трамп.
Када један од кандидата достигне победнички праг од 270 електорских гласова, арт деко обележје ће поново бити осветљено како би одговарало победничкој политичкој странци: црвено за републиканца Трампа или плаво за демократу Харис.
Седам држава у којима ће се вероватно одлучити о трци за Белу кућу су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.
Си-Ен-Ен: Око три четвртине Американаца незадовољно стањем земље под актуелном администрацијом
Око три четвртине америчких бирача незадовољно је актуелним стањем САД, према првим резултатима Си-Ен-Енове националне излазне анкете бирача.
Само око једна четвртина себе назива ентузијастичним или задовољним стањем државе под актуелном администрацијом, при чему је више од 40 одсто незадовољно, а око 30 одсто је рекло да је бесно.
Градоначелник Њујорка гласао за Камалу
Градоначелник Њујорка Ерик Адамс гласао је за Камалу Харис, што је, како је навео "Њујорк тајмс", први пут у "скоријој историји".
Адамс је, иначе, оптужен да је примао мито и прилично се срозао у очима јавности. И те оптужбе на рачун градоначелника биле су прве у "скоријој историји".
Републиканци у Џорџији "опрезно оптимистични"
Републиканци у Џорџији су "опрезно оптимистични" у погледу својих шанси да победе у овој држави, рекао је "Фокс њузу" председник странке Џош Мекун.
"Опрезни сам оптимиста. Излазност у руралним подручјима је стабилна", рекао је Мекун. "Излазност у градовима је тренутно нижа него 2020. или 2022. године."
Канцеларија државног секретара Џорџије саопштила је раније да је на дан избора гласало 900.000 људи и да се очекује да ће до краја дана бити 1,2 милиона бирача.
И Доналд Трам и Камала Харису су уложили много времена, енергије и ресурса у Џорџију, државу коју је бивши председник изгубио за мање од 12.000 гласова 2020.
Одзив у руралним подручјима био је неуобичајено висок током превременог гласања од 15. октобра до 1. новембра, подгревајући наде републиканаца да би могли поново да преузму државу од демократа.
Раније је судија у округу Коб у Џорџији – делу предграђа Атланте – продужио време гласања на два бирачка места након што су каснила са отварањем у уторак ујутро.
Извори за Си-Ен-Ен: Трамп би могао вечерас да се обрати присталицама
Бивши председник Доналд Трамп планира да се у неком тренутку вечерас обрати пред неколико хиљада присталица који се окупљају у конгресном центру Палм Бич у близини његовог одмаралишта Мар-а-Лаго, рекли су за Си-Ен-Ен извори упознати са његовим плановима.
Додају, међутим, да и даље није извесно да ли ће и када до тога доћи.
Трамп је раније рекао новинарима да нема конкретне планове и да није написао говор
Помоћници Харисове очекују да ће Трамп превремено да прогласи победу
Помоћници потпредседнице Камале Харис очекују и припремају се за могућност да Доналд Трамп покуша да превремено прогласи победу, наводи Си-Ен-Ен.
Тим демократског кандидата развија "опције" за могући одговор ако се то деси, а двоје саветника је рекло за амерички медиј да ће свакако одговорити.
Кампања Харисове намерава да буде "веома агресивна" у том случају, рекао је један члан њеног тима.
Харис је спремна да говори вечерас, а од јуче се очекивало да ће изнети неке примедбе да ли се зна исход трке или не. Али сарадници су упозорили да би се ти планови могли променити.
Северна Каролина продужава гласање
Изборни одбор Северне Каролине одобрио је након хитног састанка додатних пола сата гласања на два бирачка места која су, наводно, раније у уторак била привремено недоступна бирачима због техничких проблема.
Две одвојене области - једна у округу Бурк у западном региону државе и једна у округу Вилсон, источно од Ролија - сада ће се затворити у 20 часова по америчком источном времену (два ујутру по овдашњем).
Гласачко место у округу Вилсон имало је "проблема са штампачем који су довели до тога да бирачи нису могли да гласају око сат времена", рекао је портпарол државног изборног одбора Патрик Ганон, преноси Си-Ен-Ен.
Очекивало се да ће Северна Каролина бити међу државама у којима ће се прво знати резултат избора.
Гласало већ 83 милиона Американаца
До сада је гласало 83 милиона Американаца, према најновијим подацима из 48 држава и Дистрикта Колумбија које су прикупили Си-Ен-Ен, Едисон Рисрч енд Каталист.
Ово је више од половине од отприлике 158 милиона пребројаних гласова на изборима за председника 2020. године, али је знатно мање од укупног броја предизборних гласова те године, када је отприлике 70 одсто бирача одлучило да гласа путем поште или раније уживо.
САД: На дан председничких избора Национална гарда мобилисана у 15 савезних држава
На дан председничких избора у САД Национална гарда је мобилисана у 15 савезних држава, изјавио је портпарол Националне гарде.
"Више од 250 припадника Националне гарде пружа подршку на дан избора у 15 савезних држава", рекао је портпарол, преноси Си-Ен-Ен.
Према његовим речима, припадници Националне гарде су мобилисани у следећим државама: Алабама, Аризона, Делавер, Хаваји, Илиноис, Ајова, Нови Мексико, Северна Каролина, Орегон, Пенсилванија, Тенесии, Тексас, Вашингтон, Висконсин и Западна Вирџинија.
Око половине ангажованих припадника НГ помаже у операцијама везаним за сајбер безбедност, а остатак трупа пружа подршку у складу са локалним безбедносним захтевима.
Из штаба НГ је саопштено да је око 85 припадника у приправности у Колораду, Вашингтону, Флориди и Невади.
Због могућих грађанских немира током и након председничких избора, Национална гарда је у приправности у неколико држава, укључујући Вашингтон и Орегон, где су хиљаде гласачких листића оштећене или уништене након што су најмање три кутије за предају гласова запаљене.
Маск гласао у Тексасу
Милијардер Илон Маск гласао је у Тексасу.
Поједина бирачка места у три округа у области Атланте траже продужење гласања због претњи бомбом
Округ Фултон у Џорџији ће вероватно тражити од суда да продужи време гласања на бирачким местима која су евакуисана због претње бомбама за које се испоставило да су лажне, преноси Си-Ен-Ен.
Огласио се ФБИ о лажним претњама бомбама
Током данашњих избора у САД ФБИ је известио о лажним претњама бомбама на бирачким местима у неколико савезних држава.
"Многе од тих претњи потичу са руских домена", рекли су за Си-Ен-Ен.
Иако ниједна претња досад није оцењена као тална, ФБИ наглашава да је интегритет избора један од њихових највећих приоритета те да ће наставити блиску сарадњу с државним и локалним органима за спровођење закона како би заштитили заједнице док грађани остварују своје право гласа.
Астронаути поставили фотографију из свемира након превременог гласања
Астронаути Буч Вилмор, Суни Вилијамс и Дон Петит данас су објавили да су 13. септембра гласали превремено на америчким председничким изборима са Међународне свемирске станице (ИСС).
Астронаути НАСА објавили су своју фотографију на Инстаграму у чарапама са принтом америчке заставе на дан избора.
На чарапама двојице астронаута је писало "Поносан што сам Американац".
Астронаути који су гласали су део више од 1,2 милиона људи који су раније гласали у округу Харис у Тексасу, преноси Си-Ен-Ен.
Гласачки листићи из свемира се преносе на Земљу на исти начин на који се већина података преноси између свемирске станице и контролне мисије - преко Near Space Network НАСА, сазвежђа сателита у свемиру који комуницирају са антенама на нашој планети.
Харисова стигла у седиште Демократског националног комитета у Вашингтону
Камала Харис стигла је у седиште Демократског националног комитета у Вашингтону.
Харисова је телефоном разговарала са неколико бирача, где се чуло да је рекла да је "веома важно да сви учествују", преноси "Гардијан".
Како функционишу председнички избори у САД и зашто се гласа уторком?
Датум гласања у САД је фиксан: први уторак после првог понедељка у новембру (односно, избори нису могући 1.). То је записано у Уставу крајем 18. века.
Зашто не субота или недеља, као у другим земљама?
Чињеница је да у то време фармери можда неће имати времена да стигну до великих градова до краја недеље због жетве, пишу "РИА Новости".
Ово правило је сачувано, иако је изгубило смисао. Амерички политички систем је изузетно конзервативан и веома је тешко направити било какве промене, посебно Устав.
Ко гласа?
Сви грађани САД старији од 18 година имају право гласа.
Сви грађани морају да се региструју унапред у бирачки списак: лично, поштом или на сајту Савезне изборне комисије.
У неким државама то је дозвољено на дан избора, у другим - најкасније месец дана унапред. Изузетак је држава Северна Дакота, где се ова процедура уопште не поштује.
Они који су стационирани у иностранству (као што су дипломате и војно особље) могу гласати на дан избора путем мејла или обичном поштом.
Ко тачно бира председника?
У већини земаља све се одређује једноставним пребројавањем гласачких листића, али у САД систем је много сложенији.
Гласање 5. новембра је само прва фаза. Воља грађана се делегира државним представницима – електорима. То су "посебни" чланови Демократске и Републиканске странке. Листа се саставља на партијским конгресима.
Ово је такође омаж традицији.
Електора има онолико колико има представника државе у Представничком дому Конгреса и Сенату.
Како бирате?
Постоји још једна веома важна ствар: на народном гласању 5. новембра важи принцип "победник узима све". Ако кандидат освоји већину у држави , онда конкурент нема електоре. Односно, они који су га подржавали више се не узимају у обзир. Само електори из Мејна и Небраске се распоређују пропорционално.
Да би победио, кандидату је потребно 270 електора.
Када почиње пребројавање гласова и колико ће трајати?
Прва бирачка места почеће да се затварају у 18 по источноамеричком времену у уторак, али бројање гласова ће се продужити.
У већини случајева, могу потрајати недеље да се постигне званични резултат, делом због државних правила, пише Би-Би-Си.
Валц: Трамп ће вероватно признати ако изгуби на изборима
Кандидат за потпредседника САД из Демократске странке Тим Валц, који са својом супругом обилази град Харисбург у Пенсилванији како би мотивисао бираче, изјавио је данас да верује да ће кандидат републиканаца за председника САД Доналд Трамп "вероватно" признати изборни пораз ако до тога дође.
Валц је такође обећао да ће "честитати победнику" ако кандидаткиња демократа Камала Харис изгуби и изразио уверење да ће Трамп признати пораз ако је "историја било какав показатељ", преноси Си-Ен-Ен.
Валц је дао наговештај да вечерас планира да прати резултате након затварања бирачких места и појаснио да неће пратити саму процедуру бројања гласова у одређеним регионима или међу специфичним демографским групама, али ће се консултовати са члановима свог тима који то раде и пратиће медијске извештаје.
Ухапшен мушкарац код Капитола: Осећао се на бензин, код себе имао бакљу
Полиција је код Капитола ухапсила мушкарца који се осећао на бензин.
Претресом је утврђено да је носио и бакљу и сигнални пиштољ.
Подкаст "Локомотива": Уживо – избори у САД
Осмочасовно специјално издање подкаста "Локомотива", током ког ћете моћи уживо да пратите америчке изборе, почиње 5. новембра у 22 часа и трајаће до 6 часова 6. новембра.
О великом финалу америчких избора, аутори подкаста "Локомотива", Марко Николић и Тиосав Пурић, уживо ће разговарати са Љиљаном Смајловић, Чедомиром Антићем, Небојшом Малићем, Стеваном Гајићем, Александром Вујовићем, Филипом Грбићем, Николом Танасићем, Китом Кларенбергом и Стефаном Бранисављевићем.
Ухапшен мушкарац који је претио нападом уколико Трамп победи
Мушкарац (25) је ухапшен у Мичигену јер је претио нападом ако бивши председник Доналд Трамп победи на изборима.
Тужиоци кажу да је Исак Сисел упутио претњу Националном оперативном центру за претње ФБИ у Западној Вирџинији.
"Извешћу напад на конзервативну хришћанску прљавштину у случају да Трамп победи на изборима. Имам украден АР-15 и мету коју одбијам да именујем да бих могао да наставим са својим плановима. ФБИ не може ништа да уради док не завршим напад", навео је он.
Сисел ће се први пут појавити пред савезним судом данас поподне.
Трамп ће са пријатељима и породицом пратити резултате избора
Трамп ће са пријатељима и породицом пратити резултате избора у Мар-а-Лагу.
Илон Маск ће наводно провести изборну ноћ са Трампом, пише "Њујорк тајмс", позивајући се на више извора.
"Њузвик": Трамп има благу предност над Харисовом у Пенсилванији
Републикански председнички кандидат у САД-у Доналд Трамп тренутно има благу предност над демократском кандидаткињом Камалом Харис у Пенсилванији, где су недавне анкете показале да је разлика између кандидата минимална, објавио је "Њузвик".
Према подацима портала "FiveThirtyEight", Трамп има подршку од 47,9 одсто, док Харисова има 47,6 одсто, што Трампу даје предност од 0,3 одсто.
Иако је регистрација бирача завршена, грађани имају рок до 29. октобра да затраже гласачке листиће за гласање поштом, а до сада је затражено више од 1,8 милиона листића.
У Пенсилванији је више од девет милиона људи регистровано за гласање на изборима 5. новембра, што је само 2.000 мање него на изборима 2020. године.
Трампова предност појављује се након што је неколико недавних анкета показало да је он или у вођству или да су кандидати изједначени.
Анкета маркетиншке и истраживачке компаније "АтласИнтел", спроведена између 12. и 17. октобра, показује да Трамп има предност од три процентна поена.
Пенсилванија и Џорџија су међу седам држава које ће одлучити ко ће победити на председничким изборима, преноси Ројтерс.
Пенсилванија, са 19 електорских гласова, сматра се кључном за победу.
Без Пенсилваније, шансе да Харисова победи се значајно смањују, оцењује "Њузвик".
Прогнозе сугеришу да би Трамп могао да освоји ту државу, што би му обезбедило значајну предност у укупном броју електорских гласова.
Мушкарац претио да ће да запали бирачко место у држави Њујорк
Полиција у Фаулеру у Њујорку привела је мушкарца који је претио да ће запалити бирачко место, преносе "РИА Новости".
Како се наводи у саопштењу државне полиције, мушкарац је био спречен да гласа, а затим је почео да прети.
"Истрагом је утврђено да је мушкарац, раније осуђен за кривично дело, покушао да гласа, а његов статус је указивао на то да се није поново регистровао од изласка из затвора. Наљутио се и почео да виче и прети да ће запалити бирачко место, а потом се вратио са ватреним оружјем. Државна полиција је активно трагала за њим и он је лоциран и приведен без инцидената", наводи се у саопштењу полиције.
Одведен је на саслушање.
ФБИ ухапсио две особе у Мичигену: Један од њих повезан са завером за убиство Трампа
Агенти ФБИ-ја ухапсили су две особе у Мичигену због изборних претњи, преноси Би-Би-Си, позивајући се на писање америчких медија.
"Детроит њуз" наводи да је један осумњичени повезан са завером за убиство Доналда Трампа.
Мушкарац по имену Ајзак Сисел, који је наводно објављивао на друштвеној мрежи "Редит", рекао је истражитељима да верује да би "све било боље да је Трамп мртав".
У другом кривичном предмету који је покренут данас, Кристофер Клеј Пирс (46) из Џексона оптужен је за претње неидентификованом комитету за политичку акцију повезаном са демократама у последње две године.
Пирса је ФБИ наводно раније упозорио да би могао бити оптужен за злочин ако настави да објављује претње на интернету. Oн је, међутим, наставио да узнемирава групу оријентисану на демократе.
Огласио се Илон Маск: Ове гласачке машине су ужасно непуздане
Амерички предузетник Илон Маск рекао је да су гласачке машине на америчким председничким изборима "ужасно непоуздане".
Си-Ен-Ен је раније известио да је време гласања продужено у округу Камбрија у Пенсилванији, због софтверског квара који је пореметио могућност бирача да скенирају своје гласачке листиће.
"Ове гласачке машине су ужасно непоуздане", написао је Маск на свом Икс налогу на друштвеним мрежама, реагујући на вести о проблемима са гласачким машинама у Пенсилванији.
Трамп објавио видео у ком позива Американце да изађу и гласају
Трамп објавио видео у којем позива Американце да гласају и покрену "ново златно доба".
Захарова о гласању у САД
Русија одбацује тврдње америчких специјалних служби да се наводно меша у председничке изборе у САД, поручује представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Свет није замро у ишчекивању резултата избора, већ од ужаса изборног процеса у Америци. Они стално исту причу врте да им се неко меша у избор", рекла је она.
Опширније прочитајте ОВДЕ.
Огласио се државни секретар Џорџије
Државни секретар Џорџије Бред Рафенспергер рекао је да лажне претње бомбама, које су довеле до привременог затварања два бирачка места у округу Фултон потичу из Русије.
"Чули смо да су неке претње стигле из Русије", рекао је он новинарима, преноси РТ интернешнел.
Oн није објаснио како је утврђено да су претње повезане са Русијом.
Пет лажних дојава о бомбама у Џорџији
Округ Фултон, у држави Џорџија, примио је пет лажних дојава о бомбама због који су на пола сата евакуисана два бирачка места, преноси Еј-Би-Си њуз позивајући се на директорку локалних избора Надин Вилијамс.
Округ ради на томе да се продужи радно време у тим бирачким местима.
Поплаве у Мисурију отежавају гласање
Због поплава дошло је до нестанка струје на једном бирачком месту у Мисурију.
Такође отежале су бирачима да дођу до другог места и затвориле десетине путева у држави.
У Пенсилванији ће бирачка места бити отворена два сата дуже
Судија у Пенсилванији одобрио је петицију за продужење времена гласања до 22 сата по источнамеричком времену након што је "квар" спречио гласаче у округу Камбрија да скенирају своје гласачке листиће.
Харисова гласала поштом
Кандидаткиња демократа Камала Харис гласала је поштом у Калифорнији.
Трамп: Ако су фер избори, први ћу признати
"Ако су то фер избори, ја бих био први који би то признао", рекао је Трамп, преноси АП.
Обраћајући се новинарима након гласања на Флориди, Трамп је рекао да не планира да каже својим присталицама да се уздрже од насиља ако изгуби.
"Не морам да им кажем, јер они нису насилни људи", рекао је.
Републиканци воде на Флориди
Републиканци у Флориди сада воде за више од 1 милион гласова, наводи на свом Икс налогу новинар Ерик Доерти.
Џеј Ди Венс гласао у Синсинатију
Трампов кандидат за потпредседника Џеј Ди Венс гласао је у Синсинатију, у држави Охајо.
Када се вечерас затварају биралишта?
Прва бирачка места вечерас ће се затворити у источним окрузима Индијана и Кентаки у 18 часова по источноамеричком времену.
Биралишта ће се затворити у Џорџији, Јужној Каролини, Вермонту, Вирџинији, деловима Флориде и остатку Индијане и Кентакија у 19 часова.
Тридесет минута касније затварају се биралишта у Северној Каролини, Охају и Западној Вирџинији.
Биралишта у Алабами, Конетикату, Делаверу, Илиноису, Мејну, Мериленду, Масачусетсу, округу Колумбија, Мисисипију, Њу Хемпширу, Њу Џерсију, Оклахоми, Пенсилванији, Роуд Ајленду, Тенесију, Мисурију, деловима Мичигена, Северне Дакоте, Јужне Дакоте и Тексаса, као и у целој Флориди затварају се у 20 часова по источно америчком времену (02 по централноевропском).
Сат касније биралишта ће се затворити у Арканзасу, као и у Аризони, Колораду, Ајови, Канзасу, Луизијани, Мичигену, Минесоти, Небраски, Новом Мексику, Њујорку, Висконсину, Вајомингу, целом Тексасу, Мичигену, Јужној Дакоти и Северној Дакоти, као и у целој Флориди.
Биралишта у Монтани, Невади и Јути затвориће се сат касније, док ће у 23 сата по источноамеричком времену затварају биралишта у Калифорнији, као и у Ајдаху, Орегону и Вашингтону.
У поноћ , Биралишта на Хавајима ће се затворити сат касније и коначно, у 1 ујутро по источноамеричком времену, биралишта ће се затворити на Аљасци.
Трамп гласаo на Флориди
Републикански кандидат за председника Доналд Трамп је гласао је у Палм Бичу на Флориди заједно са својом супругом Меланијом.
Он је рекао новинарима да је "веома почаствован" што је сазнао да су редови дуги.
"Ово је најбоља кампања", рекао је он.
Трамп је рекао је да је "веома уверен" да ће победити на изборима.
"Осећам се веома самоуверено. Чујем да нам свуда иде веома добро", рекао је Трамп.
Стигли први резултати избора
Традиционални први изборни резултат на америчким председничким изборима 2024. стигли су из малог села Диксвил Ноч, на северном делу Њу Хемпшира.
Резултат је мртва трка: три гласа за Камалу Харис и три за Доналда Трампа, пише "Гардијан".
Било је потребно отприлике 12 минута да се преброје и овере гласови шесторо становника ове мале заједнице у близини канадске границе, која је деценијама гласала у поноћ на дан избора.
Резултат означава значајан помак у односу пре четири године, када је свих пет гласова отишло Џозефу Бајдену.
Ево када ће бити познато ко улази у Белу кућу
У колебљивим државама САД-а, утврђивање победника америчких избора највероватније неће бити познато у изборној ноћи.
Према речима некадашње демократске сенаторке у Охају, Нине Тарнер, разлог за то је начин на који се у тим државама броје гласачки листићи.
На резултате ће се, како је објавила на мрежи Икс, у зависности од изборних закона које те државе следе, чекати и неколико дана.
"Први резултати по америчком времену биће познати до десет увече у уторак (по централноевропском сутра у четири ујутру)", појаснила је.
Скоро потпуни резултати прво ће се знати у Вирџинији, Флориди, Охају и Колораду.
Такође ће бити познати и делимични резултати за Висконсин, Мичиген и Пенсилванију, док ће поједини резултати бити делимично познати у Џорџији и Северној Каролини.
"До поноћи ће бити обелодањени и делимични резултати у Аризони и Невади. До шест ујутру ће се знати и нешто више у поменутих пет држава (Висконсин, Мичиген, Пенсилванија, Аризона и Невада).
У Невади се тачни резултати неће знати можда чак и до 12. новембра, док ће у Пенсилванији десетине хиљада провизорних листића почети да се броје од 8. новембра, а у Северној Каролини се очекују и спорни листићи који неће моћи да се преброје до 15. новембра 2024.
До тада би име новог становника Беле куће требало да се зна.
Трамп се огласио на дан избора: Победићемо и поново Америку учинити великом
Бивши амерички председник и кандидат за новог председника Америке Доналд Трамп огласио се на дан избора, позивајући бираче да упркос дугачким редовима на биралиштима не одустају - већ да гласају за своју будућност, и бољу Америку.
Опширније прочитајте ОВДЕ.