Свет

FUCK и ноћна мора: Зашто је Трампова победа уплашила Немце

Естаблишмент у Берлину секира се због повратка Трампа у Белу кућу - да ли је страх оправдан
FUCK и ноћна мора: Зашто је Трампова победа уплашила Немце© Sean Gallup/Getty Images

"Ноћна мора" Европе се остварила - Доналд Трамп је поново постао председник Америке. Готово сви лидери Европске уније, осим, наравно мађарског премијера Виктора Орбана, који је већ најавио да ће повратак америчког лидера прославити уз шампањац – јутрос су се, вероватно, пробудили обливени знојем.  Разлога да се презнојава, дефинитивно има немачки канцелар Олаф Шолц, јер Немачка ће, као осовина Европске уније, сигурно најснажније осетити Трампов "ефекат".

Да Немци разочарани, у неизвесности и страху ишчекују какву ће геополитичку "супер олују" изазвати Трампов повратак, види се и по насловима немачких медија.

Текстом под насловом "FUCK" (псовка на енглеском) – револтирано сумира америчке изборе немачки "Цајт" питајући се како неко уопште може да гласа за Доналда Трампа.

"Погледаш Доналда Трампа, апсурд овог човека, помислиш на све што је одвратно рекао, све што је урадио, све кривичне досијее, све сексуално злостављање, све претње смрћу које је упутио, покушај државног удара. И онда помислиш: Не, ја ипак не бих гласао за њега. И наравно онда помислите: Он је изабран, значи постоје околности под којима га бирате. Као што постоје околности у којима се спава наглавачке. Ако сте слепи миш, на пример. Али то значи да још увек не знате како је бити слепи миш. Или Трампов гласач", пише у тексту који је написала Нел Поланшчек.

Ништа мање шокиран није ни Ђовани ди Лоренцо, аутор текста симболичног назива "Ноћна мора" који је такође објавио "Цајт".

"Од сада ћете ујутро устајати узнемирени: Шта је човек урадио преко ноћи? Изборна победа Доналда Трампа је ноћна мора која се остварила не само за демократске бираче у САД, већ и за већину демократа у Немачкој", уверава нас овај аутор.

Како то у разговору за РТ Балкан објашњава Душан Достанић са Института за политичке студије, немачки естаблишмент, партије "семафор коалиције" и њима наклоњени медији негативно су реаговали на победу Трампа.

"И по анкетама се види да су њихови бирачи незадовољни Трамповом победом, називају га расистом, говоре да је мизогин, забринути су због питања абортуса…Што се опозиције тиче, односно Алтернативе за Немачку, погледамо ли њихове изјаве, види се знатно се другачије расположење, односно прилична еуфорија због победе Трампа. Говори се о уласку у нову еру међународне политике, да то значи крај воука, зелених политика, хиперморализма… Подела која постоји у Америци, пресликава се и у Немачкој", оцењује Достанић.

Страх је ипак оправдан?

Због чега се, међутим, власт у Берлину толико боји повратка Доналда Трампа у Белу кућу?

Можда и зато што и немају нешто нарочито лепе успомене на њега и његов први мандат?

"Трамп јесте немачког порекла, али је он у првом мандату био оштар критичар Немаца - најпре због оних фамозних два одсто издвајања за НАТО што је за Немце велика свота јер су обично били на нешто више од један одсто. Истеривао их је на чистац поручујући да им Америка неће чувати безбедност док они са Русима праве велике послове и милијарде. Његов изасланик у Берлину Ричард Гренел, иначе, врло спретан комуникатор, користио је сваку прилику да критикује Немце, па је то ишло чак дотле да су неки озбиљни политичари чак размишљали и да му откажу гостопримство. Иако то нису учинили, јасно је да су се веома обрадовали кад је он отишао", подсећа за РТ Балкан дугогодишњи дописник "Политике" из Немачке Мирослав Стојановић.

Некадашња немачка канцеларка Ангела Меркел, за коју је непотребно рећи да је много моћнија политичарка од Шолца, са Трампом је видела "тешке дане": сукобљавали су се, уз трошкове за одбрану и око миграција, климатских промена и трговине, па је Меркелова након једног самита Г7 на Сицилији 2017. закључила да "ми Европљани заиста морамо да преузмемо своју судбину у своје руке".

Неки су, у то време, подсећа Достанић, тврдили да је, управо због Трампа у Белој кући, Немачка на челу са Меркеловом постала "лидер слободног света".

Лоше вести, али не и потпуни раскид

"Немци су у међувремену покушали да се припреме за 'евентуалност' звану Трамп, иако су се надали да он неће победити. Покушали су да остваре везе и контакте са републиканцима, које у његовом првом мандату нису имали. Његов повратак, ипак, лоша је вест за њих из много разлога. За почетак, они не знају како да изађу из ситуације у којој су се нашли због рата у Украјини. Превише им је компликовано да се сада повуку, јер тамо троше огромне количине милијарди. То у самој Немачкој изазива велика варничења, па је због тога и влада 'Семафор' пред пуцањем", истиче Стојановић.

Наш саговорник додаје да не верује да ће Трамп, по уласку у Белу кућу бити тако ригорозан као што се у Немачкој плаше, те да ће одржавати савезништво, али само дотле докле то буде користило самој Америци.

"Направили су узбуну у првом мандату, кад је он рекао да га не интересују НАТО и раније направљени споразуми. И сада је као баук дочекиван у изборној кампањи, али када се стишају страсти сви ће покушати да му се, грубо је рећи 'додворе', али да се прилагоде новој ситуацији. Поготово због тога што његова победа импресивна и веома убедљива. Они ће као два велика трговинска партнера комуницирати, јер Америци је Немачка битна у ЕУ,  она јој је ту главни ослонац, након изласка Велике Британије. Ипак, Американци ће ту увек ићи за својим интересом", уверава дугогодишњи дописник из Немачке.

Није лако напамет предвиђати шта ће се даље дешавати, оцењује Достанић, напомињући да још није јасно како ће се и куда Трампова политика кретати.

"Сигурно је да ће ова коалиција, док је на власти, тешко наћи заједнички језик са Трампом. Што се тиче подршке Украјини, или повлачења САД из НАТО-а, не знамо да ли ће до тога доћи, али ако дође то би свакако било велико оптерећење за односе две земље. Али, Немачка је, како би неки рекли, под америчким ракетним кишобраном, док други верују да су америчке трупе стациониране у Немачкој. Како год на то гледали, тешко да ће се наћи амерички председник који ће, око 40.000 америчких трупа повући из Немачке и лишити Америку војног присуства у центру Европе", закључује Достанић.

image