Свет

Батина и деца: Чешка, Уганда, Панама, Шри Ланка...забрањују законом физичко кажњавање

Тренутно 67 земаља од 193 потпуно забрањују физичко кажњавање деце
Батина и деца: Чешка, Уганда, Панама, Шри Ланка...забрањују законом физичко кажњавањеGetty © Royalty-free

Владе Чешке, Панаме, Уганде, Шри Ланке, Киргистана и Бурундија најавиле су да ће забранити физичко кажњавање деце, док су Гамбија и Нигерија обећале да ће батину забранити у школама. 

Ове обавезе долазе у оквиру глобалних настојања да се сузбије насиље над децом, уочи првог светског самита Уједињених нација на ову тему, који се данас и сутра одржава у Боготи.

Тренутне бројке показују да 67 земаља од 193 потпуно забрањују физичко кажњавање.

"Ово је заиста невероватно. Ове земље заједно обухватају око 150 милиона деце и ово је фундаментална промена за њих. То шаље снажну поруку свету да више не прихватамо насиље над децом", рекла је стручњак Бес Херберт из организације "Окончати физичко кажњавање" при Светској здравственој организацији.

Прва земља која је то учинила била је Шведска 1979. године. Решења су данас разнолика, па је рецимо у Великој Британији ова забрана делимична - док је у Шкотској и Велсу батина забрањена, Енглеска и Северна Ирска је у васпитавању још увек користе.

Активисти су ову забрану називали "фундаменталном променом" која ће утицати на више од 100 милиона деце широм света, пише "Гардијан", а преноси Танјуг.

Све већи број истраживања показује да физичко кажњавање деце негативно утиче на њихово здравствено стање, као и на понашање, укључујући лоше ментално здравље, когнитивни развој и резултате у образовању, као и повећану агресивност.

Критичари тврде да физичко кажњавање лоше утиче на породичне односе и, уместо да децу науче како да се понашају, учи их да је насиље прихватљив начин решавања конфликата.

image