Америчке дипломате се спремају за Трампову промену спољне политике – и чистке у администрацији

Аналитичари кажу да је тешко разграничити приче од стварних планова новоизабраног председника, али је јасно да је његов приоритет да одбаци многе политике Џозефа Бајдена

Амерички спољнополитички естаблишмент спрема се за један од највећих потреса у последњих неколико година, пошто је Доналд Трамп обећао да ће реконструисати америчку политику у иностранству и да ће искоренити такозвану "дубоку државу" отпуштањем хиљада владиних радника – укључујући оне у дипломатском кору.

Трампове присталице кажу да ће бити организованији током другог мандата, који се често назива "Трамп 2.0", а дан после изборног дана амерички медији су известили да је Трамп већ изабрао Брајана Хука, јастреба Стејт департмента током његове прве администрације, да води транзицију за америчке дипломате.

Аналитичари, званичници и бивше америчке дипломате и страни званичници кажу да је и даље тешко одвојити Трампову причу од његових стварних планова када преузме власт у јануару. Оно што је јасно јесте да је његов приоритет да избаци многе политике које је увео његов претходник.

"Природни инстинкт новог тима биће да сву Бајденову спољну политику баци у канту за смеће", рекао је један бивши високи дипломата.

Трамп је обећао да ће оживети Прилог Ф, одредбу која ће десетине хиљада федералних службеника лишити заштите "службеног лица" и уместо тога их дефинисати као политичке намештенике, дајући му овлашћења да отпушта "неваљале бирократе", како их је назвао у кампањи.

У оквиру Стејт департмента постоји забринутост да би Трамп могао да циља бирое који се посебно фокусирају на питања која је критиковао током своје предизборне кампање, као што је имиграција. Конкретно, могао би да скрши читаве бирое Стејт департмента, укључујући Биро за становништво, избеглице и миграције (ПРМ, који је само 2022. преселио 125.000 избеглица у САД), као и Биро за демократију, људска права и рад, који се фокусирао на израелска кршења права Палестинаца.

Трамп је такође обећао да ће "ревидирати савезна одељења и агенције, отпуштајући све корумпиране актере у националном безбедносном и обавештајном апарату".

Администрација Џозефа Бајдена зато ће се сада покушати да прогура 6 милијарди долара помоћи која је већ одобрена Украјини, као и искористи било какав утицај који је остао у његовој администрацији да постигне мало вероватан прекид ватре у Гази.

Истовремено, мораће да смире нервозни свет који чека да види шта Трамп планира за свој други мандат, закључује "Гардијан".