Свет

Бриселски страх од Трампа: Шта то плаши Европску унију?

На Трампову адресу из ЕУ стигле су срдачне честитке, али дипломатски протокол само скрива бриселски немир
Бриселски страх од Трампа: Шта то плаши Европску унију?Getty © Alessandro Zunino

Баук Доналда Трампа плашио је европске лидере много пре него је поново изабран за председника. Када је победио на унутар-страначким изборима у Ајови, на том првом кораку, медији широм Европе подсећали су да је управо Трамп идентификовао ЕУ као највећег непријатеља који се бесплатно шлепа на америчком обећању заштите.

Шта год да су причали тада, на победи су му, искрено или из страха, честитали готово сви европски лидери. Британски премијер Кир Страмер пише му како се "радује сарадњи", председница италијанске владе Ђорђа Мелони наводи да су Италија и САД "сестринске земље", немачки канцелар Олаф Шолц поручује да ће "наставити да раде заједно у корист својих грађана"…

Иако су резултати америчких избора хладан туш за бриселске званичнике, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен послала је "топле честитке". Каже да се "радује снажним трансатланским односима".

Може ли дипломатски протокол да прикрије бриселски немир?

"Ако погледате саопштење француског председника Емануела Макрона не може да вам промакне избор речи. Он каже 'спреман сам да радимо заједно, уз ваша и моја убеђења'. У тој, као и у свим другим честиткама европских лидера провејава зебња, осећај неизвесности и један опрезан тон. Сада Европском унијом провејава злокобна неизвесност. Сећају се Трампа из првог мандата који је инсистирао на већој солидарности Европске уније, тражио да свака земља издваја два процента буџета за националну безбедност. Знају да се враћа један суверениста, да се залаже за протекционизам и свесни су да се враћа у још јачем издању. Наиме, Трамп је овај пут добио и више електорских и више грађанских гласова, сада већину има и у Сенату и у Доњем дому", каже за РТ Балкан Душан Гујанчић из Института за политичке студије.

А у првом мандату Трамп је показао да не преза да уведе царине, док је у овој изборној кампањи најављивао трговинске препреке и за робу која долази из земаља које су стратешки партнери Америке. Али више од економије, Европска унија страхује да ће Трамп да испуни своје претње и САД изведе из НАТО-а. Језу изазива чак и сама помисао да би могао да смањи финансијски допринос овом војном савезу.

"Не мислим да ће свака његова претња и све оно што је говорио да се оствари, али се и ЕУ и НАТО плаше Трампа. Рецимо, рекли су да ће финансирати Украјину у сукобу са Русијом све док то буде било потребно. С друге стране Трамп каже како има добре односе са Владимиром Путином, Си Ђипингом, Ким Џонг Уном. Њега се бриселски естаблишмент плаш јер он презире ЕУ, тај надидентитет. Зато и верујем да неће разговарати са бриселском елитом, већ да ће инсистирати на билатерарним разговорима", каже научни сарадник са Института за европске студије Стеван Гајић

Коме се смркло у Европској унији када је Трампу свануло? Ко је његовом победом изгубио, а чија се позиција на бриселској шаховској табли поправила?

"Највеће економије, попут Немачке и Француске, имају највише разлога за бригу. Уосталом видели смо да се још није осушило ни мастило на гласачким листићима, а да се немачка влада стрмоглавила. С друге стране, колико од јуче ојачали су лидера попут Орбана и Фица. И, наравно, Трампу се радују људи у Европској унији уморни од диктата бриселске елите, њихове антипољопривредне политике…", додаје Гајић.

А победа Доналда Трампа тек ће се одразити, сматра каријерни дипломата Зоран Миливојевић, на владе многих европских држава.

"Његова победа је даће замах другим, европским суверенистима и мислим да ћемо тек видети многе промене на политичкој сцени целе Европе, а највише у балтичким земљама које су недавно постале чланице НАТО", додаје Миливојевић.

image