Стотинама криминалаца из иностранства осуђенима за убиство, силовање и сексуално злостављање деце дозвољен је улазак у Велику Британију, показују подаци полиције, а преноси "Телеграф".
Насилни странци с кривичним досијеом искоришћавају "слабости" у визном режиму Уједињеног Краљевства које им омогућавају да уђу у земљу упркос правилима након Брегзита која дозвољавају Влади да забрани улазак страним држављанима који су били осуђени на више од годину дана затвора.
Они само морају да се изјасне да нису починили никакав озбиљан злочин да би добили визу за улазак у Британију – и бивају разоткривени само ако упадну у невоље са британском полицијом.
Британски полицајци и агенције за спровођење закона затим могу да провере криминалну прошлост ухапшеног странца преко британске канцеларије за кривичне евиденције АЦРО која се пријављује за информације од званичника у матичној земљи те особе.
Подаци из АЦРО, објављени у складу са законом о слободном приступу информацијама, показују да су провере са званичницима у Румунији откриле више од 700 случајева у последње три године у којима су осумњичени у Британији већ имали кривични досије у овој земљи и били осуђивани за убиство, убиство из нехата, силовање или сексуални преступ против деце.
Такође, у последње три године службеници који раде у АЦРО извршили су 317.757 прекограничних компјутеризованих провера кривичних евиденција ухапшених страних држављана.
На основу узорка од само пет националности, ове провере откриле су детаље о 524 случаја у којима је осумњичени био осуђен у иностранству за убиство или убиство из нехата, 441 случај особе која је осуђена за силовање у иностранству и 592 случаја сексуалних деликата у иностранству.
Један од најзанимљивијих случајева је Михаил Подлашчик (33) којем је одобрена виза за Велику Британију упркос томе што је одслужио 12 година затвора због убиства човека у пијаном стању у родној Пољској. Његово тешко кривично дело је откривено тек након што је осуђен на доживотни затвор због силовања и пљачке жене коју је напао у парку у Лестеру.
Нови систем чије се увођење најављује ЕТА, према којем ће путници који долазе у Велику Британију морати да доставе биографске, биометријске и контакт податке и одговоре на питања о својим плановима пре него што буду аутоматски проверени да ли су на међународним потерницама и базама података о криминалу, неће решити проблем, наводи се у тексту.
Чак и ЕТА и даље захтева само изјашњавање о криминалу, а провере се врше само према базама података Уједињеног Краљевства и Интерполовим потерницама. Полицајцима би била потребна претходна сумња у вези са путником да би проверили њихову криминалну позадину преко АЦРО пре њиховог доласка.
Подаци АЦРО до којих је дошао "Телеграф" показују да је у протекле три године највећи број преступника осуђених за убиство долазио из три земље: Румуније (307 случајева), Литваније (93) и Пољске (83). За силовање су то биле Румунија (235), Пољска (121) и Литванија (41). За сексуалне преступе против деце: Румунија (216), Пољска (203) и Чешка (77).