Повратак Доналда Трампа: Да ли је на помолу грађански рат у Демократској странци?

Оптужбе колају док демократе покушавају да схвате шта је пошло по злу после избора

Полетни, "биће-све-у-реду" говор одлазећег америчког председника Џозефа Бајдена након што је његова потпредседница Камала Харис изгубила изборе у супротности је са мрачним расположењем демократа после повратка Доналда Трампа у Белу кућу.

"Неуспеси су неизбежни, али одустајање је неопростиво", рекао је Бајден. "Пораз не значи да смо поражени. Изгубили смо ову битку. Америка ваших снова вас позива да се вратите. То је прича о Америци која траје више од 240 година."

Порука се озбиљно косила са драматичним упозорењима која су многе демократе, укључујући Бајдена, издавале о опасностима другог Трамповог мандата. Они су најављивали да ће Трампов повратак на власт угрозити сам темељ америчке демократије. Уверавали су бираче да ће Трамп испунити своје обећање да ће депортовати милионе људи без докумената. И изазвали су озбиљне сумње у вези са Трамповим обећањем да ће ставити вето на забрану абортуса широм земље.

Сада, суочене са реалношћу још четири године Трамповог председништва, демократе су принуђене са прихвате да су њихова упозорења била узалудна. Не само да је Трамп освојио Белу кућу, већ је на путу да победи на свим изборима - односно да ће уз Сенат, републиканци имати и Представнички дом.

Овакав исход избора шокирао је демократе које су биле уверене у своју победу. Демократе, пише "Гардијан", сада крећу "у бруталну политичку дивљину са лидерима који су у поодмаклој доби, катастрофалним поразом и млађом генерацијом која тек треба да се појави."

Партија се такође суочава са вероватним бруталним грађанским ратом између својих левичара и центриста око најбољег пута напред – оног који ће се водити око полуга моћи у странци на свим нивоима, од темеља свих 50 америчких држава до препуних ходника Конгреса у Вашингтону.

Оштра реалност је натерала демократе да себи изнова и изнова постављају исто питање: како смо доспели овде?

Хипотезе и оптужбе су од среде порасле од шапата до повика. Део је кривио Бајдена што се касно повукао из трке, оставивши Камали Харис недовољно времена да се "избори" са Трампом. Део је тврдио да Бајден није ни смео да се кандидује други пут.

"Он и његово особље нанели су огромну штету овој земљи", рекао је "Политику" Џим Менли који је био саветник бившег лидера демократа у Сенату, Харија Рида.

У још страшнијој оптужници, Ненси Пелоси, бивша председница Представничког дома којој су аплаудирали због њене улоге у вршењу притиска на Бајдена да се повуче, сугерисала је да је странка требало да одржи отворене предизборе.

"Да је председник изашао раније, можда би било и других кандидата у трци", рекла је Пелоси за "Њујорк тајмс". "Живимо са оним што се догодило. И пошто је председник одмах подржао Камалу Харис, то је заиста учинило скоро немогућим одржавање предизбора у то време. Да је било много раније, било би другачије."

Неколико других виших демократска пожалило се приватно новинарима да је Бајден довео странку у ужасан положај тиме што раније није рачунао на широко распрострањену забринутост због његових година и непопуларности.

Бела кућа је одговорила на оптужбе, представивши разлоге изгубљених избора у много глобалнијем контексту. Актуелни званичници су изгубили тло под ногама широм света у протеклој години, што је тренд за који стручњаци углавном криве бес и разочарање изазвано пандемијом коронавируса и високом инфлацијом коју је изазвала.

Постоје и они, попут сенатора Бернија Сандерса, који сматрају да је пораз демократа неспособност политичара да схвате страховања радничке класе.

"Не би требало да буде велико изненађење што је демократска странка која је напустила људе из радничке класе открила да их је радничка класа напустила", рекао је Сандерс у својој постизборној изјави. "У наредним недељама и месецима они од нас који смо забринути за демократију и економску правду морају да организују веома озбиљне политичке дискусије."

Али ко ће водити те расправе? Бајден ће имати 82 године када напусти Белу кућу у јануару. Чак Шумер, лидер демократа у Сенату који је сада деградиран на лидера мањине, има 73 године. Пелоси има 84 године. Сандерс, који је поново изабран у уторак, имаће 89 година до краја свог новог мандата.

Странка сада мора да се осврне на нову генерацију лидера, што је нешто за шта многи тврде да је требало да дође раније.

Хаким Џефрис, лидер демократа у Представничком дому који се још увек нада да ће можда демократе освојити већину у Дому, предњачи. Прогресивне демократе ће вероватно тражити од популарних посланика попут конгресменке Александрије Окасио-Кортез да обликују будућност странке. Други "обични" чланови указали су на Гевина Њусома, гувернера Калифорније који већ покушава да своју државу "заштити од Трампа", као пример за отпор новој администрацији.

Они ће имати основу за рад, тврде лидери странке. Чак и ако републиканци Представничког дома задрже контролу, биће приморани да владају са тесном већином која се показала катастрофалном током последње седнице и могла би да отвори талас за значајне добитке демократа 2026.