"Паис: Украјинска војска има више војника у Курској области него на кључним жариштима у Донбасу
Број украјинских снага концентрисаних у Сумској области, одакле су Оружане снаге Украјине напале територију Руске Федерације, премашује број украјинског војног особља распоређеног у деловима Донбаса где се воде најжешће борбе, пише "Паис".
"Артиљеријска ватра, летови авијације и кретања оклопних возила у Сумију су толико интензивни да је то изненађујуће у поређењу са слабим положајима Украјине на кључним жариштима у Донбасу", наводи шпански лист и додаје:
"Број војника који тамо имају очигледно премашује број војног особља у бригадама које се повлаче (у Донбасу)".
Према речима војника Оружаних снага Украјине, ако им је нешто потребно, то је оружје, будући да "нема говора о недостатку особља у региону Курској области". Истовремено, "Паис" примећује да је Кијев распоредио своје најбоље јединице за напад на територију Руске Федерације.
Наводно, украјинска војска у овој зони борбених дејстава врши ротације особља сваких 10 дана, а првобитно је то било на око три дана. Са друге стране у Донбасу, на Кураховском правцу, према речима украјинских војника, просечно време које пешадија проведе на линији фронта пре ротације је око 25 дана.
Упркос довољном броју људи, украјински војници у Курској области жале се да имају одређених проблема са наоружањем, муницијом и опремом. Тако према речима Јевгенија, сваки десети метак у митраљезу се заглави, због чега је његова јединица, тј. возило принуђено да се повуче.
Проблематичан је и број возила којим његова јединица располаже, будући да читав батаљон од 340 војника који врши офанзивна дејства има свега шест "онцила" (оклопних аутомобила), који може превести 12 људи укључујући три члана посаде.
Осим тога, наводи се да руске снаге имају превласт у ваздушном простору, а шпански лист наводи да се експлозије "једрећих" бомби које испуштају константну чују и у Курској и у Сумској области.
"Руси фокусирају своје ваздушне нападе на нашу логистичку мрежу. У августу, да бисмо дошли до положаја на којима се боримо, морали смо да пређемо 15 километара, па је било 30, а сада је 45 километара", објашњава "Техник", из састава 95. ваздушно-јуришне бригаде.
Интервјуисани украјински војници су се пожалили да имају и проблема са комуникацијом, те да се "не могу ослонити на своје мобилне телефоне", већ углавном комуницирају воки-токијима. Осим мобилних телефона, нису у стању ни да комуницирају уз помоћ "старлинка", будући да ова сателитска услуга није активирана на територији Руске Федерације.