ЕУ посланици пољубили врата у Тбилисију: Ви сте штеточине

Председник грузијског парламента Шалва Папуашвили одбио је да се састане са делегацијом посланика из осам земаља ЕУ који су дошли у Грузију да разговарају о наводним изборним неправилностима

Посланици из осам земаља чланица ЕУ остали су пред затвореним вратима председника парламента у Тбилисију јер им никако није јасна једноставна порука која им је више пута упућена из Грузије: не мешајте се у наше изборе и не мешајте се у наше унутрашње ствари.

Или још једноставније: из Тбилисија је само затражено да се не ради њима, оно што је незамисливо да се ради када је у питању изборни процес у Немачкој, Француског, Пољској, Шведској или Финској, а зове се просто страно мешање.

Дакле, чланови комитета за спољне односе из парламената ових пет земаља уз сабраћу из балтичких држава отпутовали су у Тбилиси на разговоре после одржаних парламентарних избора на којима је, према подацима Централне изборне комисије победио Грузијски сан, партија која није чак ни проруска, већ се за њу наводи да има блажи став према Русији. Посланици су забринути због извештаја међународних посматрача о наводним неправилностима на изборима.

Али, председник грузијског парламента Шалва Папуашвили одбио је да се састане са делегацијом у посети, преноси "Политико".

Говорећи на конференцији за новинаре заједно са прозападном председницом земље (и "Политико" је овакo описује), Саломе Зурабишвили, председник немачког комитета за спољне послове Михаел Рот је изјавио да "избори нису били слободни и поштени" и рекао да је путовање осмишљено да "изрази солидарност са већином грузијских грађана који теже чланству у ЕУ".

"Ми нисмо овде као непријатељи. Нисмо овде да се залажемо за промену режима", додао је он, рекавши да би требало спровести свеобухватну истрагу о изборним манипулацијама.

У поруци медијима, генерални секретар владајуће партије Грузијски сан и градоначелник Тбилисија Кака Каладзе изјавио је да су парламентарци који су им дошли у посету "обичне штеточине" и оптужио их за "пропагирање лажи". 

Међутим, Фредерик Пети, потпредседник одбора за спољне послове француског парламента, рекао је да грузијска влада пропушта прилику да ради са ЕУ на решавању застоја.

"За мене је то потпуно одбацивање онога што значи демократија", рекао је Пети.

Опозиција у Грузији позвала је ЕУ да не призна резултате избора, на којима је Грузијски сан обезбедио "изненађујућу" већину. Брисел је позвао на детаљну истрагу навода о убацивању гласачких листића, куповини гласова и застрашивању.

Исти сценарио, са покраденом опозицијом, ауторитарним режимом, куповином гласова, позивима ЕУ да пресуди, па чак и са истим главним глумцем - Михаелом Ротом, видели смо и у Србији. Случајност? Или је можда коначно дошло време да им неко залупи врата испред носа. Бар док не ангажују нове глумце.