Свет

Шта нам говори састанак начелника генералштабова иранске и саудијске војске?

Двојица генерала су разговарала о низу питања, укључујући проширење сарадње у домену одбране, али и побољшању односа две муслиманске земље
Шта нам говори састанак начелника генералштабова иранске и саудијске војске?Getty © TUR Presidency / Murat Kula/Anadolu

Toком викенда начелник генералштаба Оружаних снага Саудијске Арабије Фајад ел Руваили посетио је Техеран где је разговарао са начелником иранског генералштаба генерал-мајором Мухамедом Багеријем.

Двојица генерала су разговарала о низу питања, укључујући проширење сарадње у домену одбране, али и побољшању односа све муслиманске земље.

Према писању "Техеран тајмса", Багери је Оружаним снагама Саудијске Арабије упутио позив за учешће на заједничким војним вежбама са Ираном.

Подсећања ради, у октобру су у Оманском заливу одржане поморске вежбе Омана, Ирана и Русије, док је Саудијска Арабија послала представнике у својству посматрача. Иако за сада нема званичне потврде да ли ће саудијска војска учествовати на заједничкој вежби, овај потез би значајно допринео даљем побољшању не баш тако добрих односа двеју држава.

"Поздрављамо учешће морнарице Саудијске Арабије у иранској поморској вежби следеће године, било слањем морнаричких јединица или придруживањем у својству посматрача", преноси "Техеран тајмс" речи Багерија.

Са друге стране, Ел Рували, иако није директно одговорио на позив, поручио је да "споразум из Пекинга нуди снажну основу за јачање билатералне сарадње", те да га Ријад види као "стратешку прилику за обе земље".

Иначе у питању је референца на преговоре који су одржани уз посредство НР Кине, а који су резултирали нормализацијом односа Ирана и Саудијске Арабије у Пекингу у марту 2023. године.

Деценија пре нормализације

Вреди подсетити да су од 2016. године, тачније након што су саудијске дипломате нападнуте у Ирану током протеста због погубљења шиитског свештеника Нимра ел Нимра, Техеран и Ријад прекинули односе, што је само био резултат вишегодишњег неслагања, које је кулминирало избијањем грађанског рата у Јемену.

Као што је већ познато, Иран у овом сукобу подржава Хуте, док је Саудијска Арабија стала на страну Републике Јемен, а крајем марта 2015. године је, заједно са неколико суседних и афричких земаља, а уз подршку САД, Велике Британије, Француске и Канаде, покренула интервенцију и директно се умешала у рат.

Осим грађанског рата у Јемену, једна од главних тачка спорења између Техерана и Ријада био је пријатељски однос Саудијске Арабије са САД, који је пред крај првог мандата Доналда Трампа довео до појаве извештаја како Саудијци наводно разматрају нормализацију односа са Израелом.

Међутим, тај напредак у односима је у готово у потпуности пропао доласком на власт Џозефа Баједна који је спроводио непријатељску политику према Саудијској Арабији, чему сведочи и изјава са једног предизборног скупа да ће је претворити у "државу парију".

Односи са Вашингтоном су се додатно погоршали када је организација ОПЕК+, у ком се налази и Саудијска Арабија, крајем новембра 2022. најавила да ће додатно смањити производњу нафте. Саудијска Арабија је тада практично стала на страну Русије, а Бајден је обећао да ће "казнити" Ријад. Убрзо је најављена и забрана продаје, тј. извоза оружја у ову блискоисточну земљу.

Ипак, његова администрација је након неколико месеци, позивајући се на вишегодишње добре односе, одустала од одмазде и покушаја изолације Саудијске Арабије. Претпоставља се да су се америчке власти на овај потез определиле због огромних резерви нафте и утицаја широм муслиманског света, коју ова земља има, као и због тога што важи за главну регионалну противтежу Ирану.

Заокрет од Запада

Упркос одустајању од кажњавања и каснијем укидању забране извоза оружја која је уследила у августу 2024. године, Ријад је време погоршања односа са Вашингтоном искористио да направи делимичан заокрет ка истоку. 

Тако је осим нормализације односа са Ираном, дошло и до тога да БРИКС позове Ријад и Техеран да се придруже овој организацији, што је Иран и учинио почетком 2024, док је статус Саудијске Арабије, упркос прихватању позива, остао нејасан.

Крајем октобра, појавила се и информација да је саудијска војска набавила систем ПВО "панцир" руске производње, што додатно поткрепљује тезу о заокрету који прави ова блискоисточна држава, чије су се снаге до сада углавном ослањале на опрему западног, тј. америчког порекла.

Да су Ријад и Техеран доста ближи него што су икад били у протеклој деценији сведочи и изјава саудијског престолонаследника Мухамеда бин Салмана, који је на на Арапско-муслиманском самиту у Ријаду рекао да Израел мора да поштује суверенитет "сестринске Исламске Републике Иран" и да се уздржи од напада на њену територију.

Он је на самиту оптужио Израел за "геноцид" и одбацио наводе о томе да је Ријад отворен за дипломатију са Тел Авивом и позвао међународну заједницу да обавеже Израел да се уздржи од напада на Иран.

image