Гутереш на отварању Самита КОП29: Сат откуцава, уништавање природне средине ове године у зениту
Генерални секретар УН Антонио Гутереш је током обраћања на отварању Самита о климатским променама КОП29 у Бакуу рекао да је уништавање природне средине ове године достигло крајње високе вредности, сат откуцава и највећи загађивачи морају да поднесу већи део финансијског терета решавања проблема, а споразум је императив.
"Сат откуцава. Цури време за ограничавање пораста глобалне температуре на 1,5 Целзијусових степени, а време није на нашој страни", поручио је Гутереш у уводном говору на скупу чији је он домаћин заједно са председником Азербејџана Илхамом Алијевим, преноси Ројтерс.
Гутереш је упозорио да ниједна земља није поштеђена урагана, врућина, поплава, суша и других климатских катастрофа изазваних људским фактором, преноси "Гардијан".
"Ово је прича о неправди која се може избећи. Богати изазивају проблеме, сиромашни плаћају највећу цену", истакао је.
Такође је упозорио да ће се светске економије суочити са још већом кризом уколико се емисије штетних гласова не смање и уколико прилагођавање климатским променама не буде адекватно.
Он је позвао светске лидере да се придржавају договора са прошлогодишњег скупова везаних за транзицију са фосилних горива.
Будући да су соларна енергија и ветар најјефтинији извор нове електричне енергије готово свуда, "удвостручавање количине фосилних горива је апсурдно", рекао је Гутереш.
"Револуција чисте енергије је ту. Ниједна група, ниједна компанија и ниједна влада то не могу зауставити. Али морате осигурати да то буде спроведено поштено и брзо", рекао је Гутереш лидерима.
Он је навео три приоритета када је очување природне средине у питању, укључујући ''хитно'' смањење емисија штетних гасова, које би, истакао је, предводиле земље Г20.
Затим је, како је навео, битна заштита људи од разарања климатске кризе, посебно најугроженијих, за шта ће бити потребне стотине милијарди долара.
Као треће, навео је постизање укупног финансијског циља, који би требало да износи најмање билион долара годишње и кључни је задатак ЦОП29.
Он је позвао развијене државе да помогну земљама у развоју у борби са климатским променама и финансијским последицама, такође истакавши да ''загађивачи морају да плате'' и да је потребно поставити финансијски циљ који одговара тренутним потребама.
"Нема времена за губљење кад је реч о финансирању решавања климатских питања. Свет мора да плати, или ће човечанство платити цену. Климатске финансије нису у добротворне сврхе, то је инвестиција. Климатска акција није опциона, она је императив. И једно и друго је неопходно за живот целог човечанства", напоменуо је Гутереш.
Он је указао да све земље морају да дају свој допринос, али да Г20 мора да предњачи.
"Чланице Г20 су највећи емитери штетних гасова, са највећим капацитетима и одговорностима", истакао је, закључивши да КОП29 мора да "сруши зидове" кад је реч о финансирању решења за климатске проблеме и да земље у развоју не смеју да оду из Бакуа "празних руку", већ да је "споразум императив".
Током прошлогодишњег самита у Дубаију, државе су обећале да ће утростручити капацитет обновљивих извора енергије до 2030. године.
Азербејџан ове године председава самитом КОП29, јер је ротирајуће председавање самитима УН о климатским променама прешло на централну и источну Европу, док ће наредне године Бразил бити домаћин самита КОП30.