Очекује се да ће Немачка одржати ванредне изборе 23. фебруара након споразума који су данас постигли представници владајућих социјалдемократа и главне конзервативне опозиционе групације ЦДУ/ЦСУ.
Датум мора званично да потврди председник Франк-Валтер Штајнмајер, али се то сматра формалношћу.
Немачка влада пала је након што је канцелар Олаф Шолц, из редова социјалдемократа, отпустио министра финансија Кристијана Линднера из про-пословног ФДП-а, после вишемесечног натезања око тога како попунити рупу од више милијарди евра у националном буџету.
ФДП се заузврат повукао из коалиције, оставивши је без парламентарне већине.
Очекује се да ће Шолц ускоро објавити датум гласања о поверењу влади, које ће његова коалиција, како се очекује, изгубити, чиме ће бити отворен пут за изборе. Гласање би могло да се одржи 18. децембра.
Од прошлонедељног повлачења ФДП-а, Шолцове социјалдемократе левог центра (СПД) и Зелени – њихов други коалициони партнер – наставили су у мањинској влади.
Шолц, који жели да се поново кандидује, првобитно је предложио изборе крајем марта, али је био под притиском ЦДУ-а и Зелених да убрза процес. ЦДУ стоји добро у анкетама због чега се лидер Фридрих Мерц залаже за изборе што је пре могуће.
Договорени датум избора значио би да ће Немачка бити усред предизборне кампање када Доналд Трамп буде инаугурисан за председника САД 20. јануара, подсећа "Гардијан".
До раскола у "семафор" коалицији дошло је у тренутку када се очекује да ће се највећа европска економија смањити другу годину заредом и усред повећане геополитичке нестабилности.
СПД, ФДП и Зелени су заједно владали од 2021. године и то је био први пут да је тространачка коалиција покушана на савезном нивоу у Немачкој.