Италијански суд поново одбацио план премијерке да пресели мигранте у Албанију
Италијански имиграциони судија одбацио је план премијерке Ђорђе Мелони да пресели мигранте у Албанију и њену иницијативу послао највишем суду ЕУ.
Судија је пресудио да седморица мушкараца из Бангладеша и Египћана које јеиталијански ратни брод пребацио у Албанију морају да буду враћени у Италију док чекају одлуку о свом захтеву за азил.
Италијански суд је такође затражио од Европског суда правде да процени законитост целокупног програма, посебно да ли је недавна процена Рима о 19 земаља "безбедних" за пребацивање миграната у складу са правом ЕУ.
Одлука повећава неизвесност у погледу будућности контроверзног плана Мелонијеве да одврати људе од покушаја да дођу до Европе преко Средоземног мора уз претњу да би могли бити притворени у Албанији пре него што буду брзо враћени кући.
Питања о одрживости иницијативе наметнула су се прошлог месеца, када је прва група од 16 миграната превезена у центре које воде Италијани у Албанији, пише "Фајненшел тајмс".
Матео Салвини, заменик премијера, изјавио је да одлука суда "није против владе, већ против италијанског народа и његове безбедности". Мелони није одмах коментарисала.
Исход случаја могао би да има последице и изван Италије. Британски премијер Кир Стармер, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и други европски лидери виде иницијативу Мелонијеве као потенцијални модел за суочавање са сопственим мигрантским кризама.
Мелони и албански премијер Еди Рама објавили су прошле године да су постигли договор да Рим задржи до 3.000 нерегуларних миграната спасених из Медитерана у два центра за задржавање у Албанији, током убрзаног поступка захтева за азил.
Шема је осмишљена да покуша да се усклади са међународним избегличким законом и избегне замке сличног споразума који је Лондон склопио са Руандом.
У Албанију би били одведени само здрави, одрасли мушкарци из земаља које Рим сматра "безбедним" за повратак, а италијанске власти би размотриле њихове тврдње. Онима чији се захтеви процене као прави, биће дозвољено да оду у Италију.
Међутим, италијанска влада и судије сукобиле су се око тога које су земље "безбедне" за повратак миграната.
Мелони је јавно поручила да владе, а не судије, морају да имају овлашћење да одлучују које су земље безбедне.
Међутим, италијански суд је оценио да су "критеријуми за одређивање државе као сигурне земље порекла утврђени законом ЕУ" и поручио да судије морају "увек и конкретно да провере" да ли су одлуке националних влада "исправна примена" права ЕУ.