Бундестагу предата петиција за забрану странке Алтернатива за Немачку

Аутори иницијативе из редова опозиционе Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) надају се позитивној одлуци пре наредних парламентарних избора

Петиција за забрану странке Алтернатива за Немачку (АфД) предата је Бундестагу. Ову иницијативу потписало је 112 посланика, а аутори захтева из редова опозиционе Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) надају се позитивној одлуци о овом питању пре наредних парламентарних избора, преноси ТВ канал ЗДФ.

Група парламентараца на челу са замеником ЦДУ Марком Вандервицом поднела је петицију. Вандервиц је раније нагласио да, у вези са предстојећим новим изборима, расправа и гласање о предлогу морају бити одржани пре краја актуелног мандата Бундестага и пре почетка ванредних избора у фебруару. Посланик се нада да ће након гласања за забрану АфД, уставни суд земље добити законски основ да званично размотри ову иницијативу.

Остаје питање да ли ће предлог бити уврштен на дневни ред Бундестага. Један број политичара је раније изразио забринутост да ће суд тешко доказати да АфД активно делује против устава, преносе РИА Новости.

Посланици оптужују АфД да жели да "укине слободни демократски темељни поредак" Немачке и да према том поретку заузима "активно борбени, агресивни став". Странка је такође оптужена да је у неколико наврата "прекршила гарантовано људско достојанство" које је загарантовано Уставом.

Сам АфД оптужује немачке власти за прогон странке и сузбијање неслагања.

Раније је ТВ канал Велт јавио да најмање 37 посланика доњег дома немачког парламента намерава да покрене жалбу уставном суду за забрану ове странке. Истовремено, немачки канцелар Олаф Шолц рекао је да забрану АфД сматра мало вероватном.

Огранци АфД, 2023. године, у Саксонији, Тиргинији и Саксонији-Анхалт су проглашени су десничарским екстремистима од стране Савезне службе за заштиту устава. Ова одлука омогућава савезним властима да прошире свој арсенал алата за надзор над организацијом. На савезном нивоу, странка је осумњичена за екстремизам. Немачки институт за људска права објавио је у јуну 2023. извештај у ком се наводи да су се стекли услови за забрану АфД.