Свет

Маск и Британци: Неће им заборавити увреде због његових коментара о нередима у Енглеској

Маскови коментари о нередима у Великој Британији у августу ове године, у којима је оптужио полицију да мање оштро поступа према преступницима који нису белци, наишли су на осуде британских министара, а милијардер није позван на велики инвестициони самит у Лондону
Маск и Британци: Неће им заборавити увреде због његових коментара о нередима у Енглеској© Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Британски премијер Кир Стармер до сада је успевао да лепо одигра са новоизабраним председником Америке Доналдом Трампом, али ће можда има мање среће са Илоном Маском.

Најбогатији човек на свету је већ добио кључну улогу у администрацији новоизабраног председника САД: замољен је да руководи ефикасношћу администрације, он присуствује транзиционим састанцима, па чак и игра голф са новим главнокомандујућим, пише "Политико".

Масков успон у америчкој политици поклопио се са његовим растућим непријатељством према Стармеру, британском лидеру левог центра.

Подсећа се да су Маскови коментаре о нередима у Великој Британији у августу ове године, у којима је оптужио полицију да мање оштро поступа према преступницима који нису белци, наишли на осуде британских министара, а милијардер није позван на велики инвестициони самит одржан у Лондону у октобру. 

Особа блиска Маску, која је желела да остане анонимна, рекла је за "Политико" да је мало вероватно да ће најбогатији човек на свету лако заборавити тако нешто.

Британски политичари критиковали су Маска и као власника Икса, истичући да је потребна строжа регулација садржаја на овој друштвеној мрежи, али са Стармеровом администрацијом се посебно закачио око нереда у Британији.

Амерички бизнисмен је писао на Иксу да је грађански рат у Великој Британији "неизбежан", уз коментаре на поступке владе у овом случају, док је Даунинг стрит узвратио да су Маскове изјаве "потпуно неоправдане".

Горецитирана особа блиска Маску рекла је да је "очигледно" да је његово непозивање на самит о инвестицијама узроковано милијардеровим коментарима на нереде, пошто је британска влада била "бесна на њега због објава на Иксу неколико недеља раније".

Готово одмах, министри су покушали да умање размере свађе, а секретар за науку Питер Кајл је на самиту о инвестицијама изјавио да је "апсолутно спреман да се ангажује" са Маском. За америчког бизнисмена, било ј то премало и прекасно, додаје се у тексту.

Масков сукоб са Стармером има дубље корене, који се могу пратити до његовог неуспешног покушаја да тужи групу активиста под називом Центар за сузбијање дигиталне мржње (ЦЦДХ) прошле године.

ЦЦДХ води Имран Ахмед, бивши саветник Лабуристичке партије и стари пријатељ Стармеровог главног саветника, Моргана Мексвинија.

Неки су и даље оптимистични у погледу изгледа Уједињеног Краљевства за блиску сарадњу са Трампом и његовим тимом, упркос напетим односима с Маском.

Бивши шеф британског Националног центра за сајбер безбедност и професор на Универзитету Оксфорд Цијаран Мартин, рекао је да ће британска влада морати да прави разлику између "сигнала и буке" у свом приступу Трампу, сугеришући да већине екстремнијих изјава његових савезника "треба третирати као буку".

Лабуристички посланик у Доњем дому британског парламента задужен за науку, иновације и технологију, Џош Симонс, одбацио је сугестију да Британија треба да буде пријатељски расположена према Маску, описујући га као "огромну сметњу".

Иако лабуристи могу бити охрабрени чињеницом да је Масково задуђење у новој администрацији окренуто домаћим питањима, његова улога ће сасвим извесно премашити његов званични положај.

"Њујорк тајмс" је известио да је он био толико блиско укључен у интерне дискусије о Трамповим следећим корацима да је засенио људе који су формално именовани да управљају транзицијом.

image