Шеф ИАЕА упозорава Израел: Не нападајте иранска нуклеарна постројења, последице ће бити страшне
Шеф Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси упозорио је Израел да не напада иранска нуклеарна постројења, јер је то забрањено међународним правом и може имати страшне последице по цео регион.
"Овакви напади могу имати веома озбиљне радиолошке последице. ИАЕА и њене државе чланице су раније изразиле снажно противљење таквим акцијама", рекао је Гроси у Техерану, на питање новинара о претњи израелског напада на иранска нуклеарна постројења.
Тензије између Техерана и Јерусалима ескалирале су у протеклих годину дана, због рата у Појасу Газе и израелских напада на Либан.
Израелски званичници су раније издвојили иранска нуклеарна места као мете потенцијалних напада, али су до сада, наводно, били под притиском САД да не испуне претње.
Раније ове недеље, међутим, новоименовани израелски министар одбране Израел Кац рекао је да је Иран "више него икада изложен нападима на нуклеарна постројења".
Кац је рекао да Израел сада има шансу "да оствари свој најважнији циљ – да осујети и елиминише егзистенцијалну претњу Држави Израел". Његови коментари изазвали су забринутост да би Јерусалим ускоро могао да нападне те локације.
Током конференције за новинаре, Гроси је приметио да тренутне регионалне тензије "показују да је простор за преговоре и дипломатију" о иранском нуклеарном програму "све мањи".
Запад је дуго тврдио да је рад Ирана на обогаћивању уранијума заправо покушај да се развије нуклеарно оружје. Док је нуклеарни споразум између Ирана и светских сила из 2015. поставио ограничења на програм у замену за значајно ублажавање санкција Техерану, он је пропао након што су се САД повукле из споразума 2018. То је навело Иран да појача своје капацитете за обогаћивање, који су, тврди Гроси, сада близу прага потребног за наоружавање.
Иран је дуго порицао да има амбиције да створи нуклеарно оружје, више пута наглашавајући да је његов програм обогаћивања одувек био миран и усмерен искључиво на цивилну употребу. После састанка са Гросијем касније у четвртак, ирански министар спољних послова Абас Арагчи рекао је да је његова земља спремна да сарађује и преговара са ИАЕА око њеног нуклеарног програма, али то неће учинити "под притиском и застрашивањем".