Новоизабрани председник Доналд Трамп није губио време у вези са преузимањем три владине институције, односно три стуба "дубоке државе," које су биле најтврдокорније препреке његовим политичким амбицијама током првог председничког мандата, пише "Њујорк тајмс" у најновијој анализи недавно одржаних председничких избора у Сједињеним Америчким Државама.
Тиме је он, наводи се, јасно ставио до знања да тако нешто неће дозволити у другом мандату.
Својим избором људи који ће водити Министарство правде, Пентагон и обавештајне агенције, Трамп је показао да је заобишао личности из естаблишмента које је поставио на те функције пре осам година, у корист својих оданих присталица са неконвенционалним биографијама, чија би најважнија квалификација могла бити лојалност њему, оцењује амерички лист.
"Избори Мета Геца за државног тужиоца, Пита Хегсета за министра одбране и Тулси Габард за директорку националне обавештајне службе, у последњих неколико дана шокирали су Вашингтон, који можда није требало да буде толико изненађен, јер је свако ко је слушао Трампова обећања и притужбе током предизборне кампање у последњих неколико година могао лако да предвиди да ће он уздићи своје присталице спремне да изврше његово преузимање власти", наводи се у анализи.
Додаје се да ће, уколико буде потврђен њихов избор, Гец, Хегсет и Габард представљати водеће ударне снаге у самопроглашеном рату Трампа дубокој држави, иако ниједно од њих нема искуство релевантно за послове за које их је Трамп именовао, по оцени њујоршког листа.
Сво троје су поновили Трампово уверење да је влада испуњена каријерним државним службеницима, који су радили на томе да "осујете" његове приоритете док је био на функцији председника САД у првом мандату, од 2016. до 2020. године, и имали га на мети након што је отишао.