САД састављају планове за потенцијално јачање својих нуклеарних снага како би држале Русију, Кину и Северну Кореју на одстојању ако дипломатија контроле наоружања не успе, објавио је "Волстрит џoрнал".
Према писању листа, председник Џозеф Бајден је раније ове године потписао поверљиву директиву о нуклеарном оружју, налажући Пентагону да "развије опције за истовремено одвраћање агресије" других нуклеарних сила.
Званичници Бајденове администрације рекли су за "Волстрит џорнал" да се ова политика фокусира на развој напредних ненуклеарних система и успостављање дубљих веза са савезницима у Азији и Европи.
Поред тога, Пентагон "такође припрема опције за распоређивање више нуклеарних бојевих глава уколико се ти напори покажу недовољним", или у случају да дипломатија контроле наоружања не успе, или дође до кашњења у распоређивању нових америчких нуклеарних система, наводи лист.
Један високо рангирани званичник је за амерички лист упозорио да "ако се тренутни трендови – са Русијом која каже 'не' контроли наоружања и јачањем Кине и Северне Кореје – наставе у негативном смеру, можда ће постојати потреба за повећањем броја распоређеног америчког нуклеарног оружја у будућности".
Међутим, лист је навео да ће коначна одлука о томе да ли САД треба да ојачају свој нуклеарни потенцијал зависити од Трамповог приступа овом питању, који ће званично преузети дужност у јануару.
Наводи се да ће новоизабрани председник имати неке "спремне опције" на столу, укључујући додавање бојевих глава интерконтиненталним балистичким ракетама "минутмен 3", распоређивање додатног нуклеарног оружја базираног на подморницама или наставак развоја подморнице која носи крстареће ракете са нуклеарним оружјем.
Трампов тим ће "наследити неке ригорозне домаће задатке и опције", рекао је за лист "Випин Наранг", бивши високи званичник министарства одбране.
"Тако да ће моћи да покупе лопту и наставе да трче са њом", закључио је он.