Израел уништио тајно нуклеарно постројење у Ирану?

Према речима бившег званичника Тел Авива, у нападу је наводно страдала софистицирана опрема која је коришћена за стварање пластичног експлозива који окружује уранијум у нуклеарној направи и неопходан је за детонацију уранијума

Током израелског напада на Иран крајем октобра, наводно је уништено активно строго тајно истраживачко постројење нукелеарног оружја у граду Парчин, јавља портал Аксиос, позивајући се на изворе.

Према речима бившег званичника Тел Авива, у нападу је наводно страдала софистицирана опрема која је коришћена за стварање пластичног експлозива који окружује уранијум у нуклеарној направи и неопходан је за детонацију истог. 

У нападу на Парчин, наводно су уништене три зграде у којима се производило чврсто гориво, као и складиште.

"Једна од мета израелског напада био је објекат Талехан 2 у војном комплексу Парчин. Објекат је био део иранског програма нуклеарног наоружања Амад све док Иран није зауставио свој војни нуклеарни програм 2003. Коришћен је за тестирање експлозива потребних за активирање нуклеарне направе, према Институту за науку и међународну безбедност. Сателитски снимци високе резолуције које је институт набавио након израелског удара показују да је зграда Талехан 2 потпуно уништена", преносе извори.

Претходно је Си-Би-Ес јавио да је израелски напад на Иран "био ограничен на војне циљеве и да се није проширио на нуклеарна или нафтна постројења".

Раније је ирански председник Масуд Пезешкијан рекао да Техеран није и неће створити нуклеарно оружје. Ирански министар спољних послова Абас Арагчи рекао је у прошлонедељној изјави да "Иран не жели нуклеарно оружје, тачка".

Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД, Француска и Иран су 2015. године склопиле нуклеарни споразум, који је укључивао укидање санкција у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма. 

САД, под председником Доналдом Трампом повукле су се из овог споразума 2018. године и поново увеле санкције Техерану. Као одговор, Иран је најавио постепено смањење својих обавеза према споразуму, напуштајући ограничења на нуклеарна истраживања, центрифуге и нивое обогаћивања уранијума.

Вишенаменски борбени авиони Ратног ваздухопловства Израела су у раним јутарњим часовима 26. октобра извршили напад на Иран, а команда израелске војске је ову операцију назвала "Дани покајања".

У нападу је учествовало од неколико десетина до чак 100 авиона, укључујући и вишенаменске борбене авионе пете генерације Ф-35И, који су употребом крстарећих, балистичких и других ракета ваздух-земља извршили прецизне ударе по војним циљевима у неколико иранских провинција.

Према тврдњама израелске војске, сви циљеви операције су успешно постигнути, а напади су били усмерени првенствено на војне циљеве, тј. иранска постројења за производњу балистичких ракета, односно горива за њих, као и на радарске и положаје ПВО Оружаних снага Ирана.

Поједини западни медији, попут Ројтерса, су у међувремену објавили сателитске снимке који наводно приказују војне комплексе Парчин (који се раније користио за потребе нуклеарног програма) и Хоџир у близини Техерана, где се и налазе постројења за производњу ракета, од којих је шест означено као оштећено.