Америка, Француска и Британија дозволиле: Кијев може да нападне Русију ракетама дугог домета?

Оружје ће се, наводно, прво користити за нападе у Курској територији

Једна од последњих председничких одлука Џозефа Бајдена је, ако је веровати "Њујорк тајмсу", то што је по први пут Украјини одобрио употребу америчких ракета дугог домета за ударе дубоко унутар Русије, како за овај лист тврде неименовани амерички званичници. 

Ову одлуку подржале су, јавља "Фигаро", и Француска и Британија које су овластиле Украјину да удари дубоко у руску територију њиховим пројектилима "скалп" и "сторм шедоу". 

Макрон и Стармер шаљу пројектиле, али "желе мир"

Иако француски лист није дао детаље, у међувремену се председник Француске Емануел Макрон огласио док се спремао да отпутује на самит Г20 и поручио како је велики руски ваздушни напад који је Москва данас извела на Украјину "показао да председник Русије Владимир Путин не жели мир". 

"Приоритет Француске је да настави да помаже Украјини у одбрани од Русије", рекао је Макрон, док је британски премијер Кир Стармер навео да не планира да разговара са руским лидером.

Ни један ни други нису коментарисали вести, а Бајден је одбио да, током боравка у Бразилу, одговори на питање новинара о дозволи за ударе ракетама дугог домета.

Ројтерс наводи да Кијев планира да у наредним данима изврши ударе на руску територију користећи оружје дугог домета.

Оружје ће, како наводе медији, вероватно у почетку бити употребљено против руских трупа у региону Курск на западу Русије.

Зеленски: Ракете ће говорити саме за себе

Огласио се, међутим, украјински лидер Владимир Зеленски који је подсетио да је давање дозволе за коришћење ракета дугог домета, део његовог "Плана победе" који је представио Западним партнерима.

"Данас многи у медијима говоре о томе да смо добили дозволу за предузимање одговарајућих радњи. Али ударци се не задају речима. Такве ствари се не најављују. Ракете ће говорити саме за себе. Слава Украјини", поручио је Зеленски на свом Телеграму.

Бајденова одлука снажан је заокрет у политици САД, поготово критичан јер се дешава само два месеца уочи ступања на дужност новог америчког лидера Доналда Трампа.

Саговорници западних медија тврде да је изненадна дозвола Украјинцима да у нападима на Русију користе ракете дугог домета, познате као Армијски тактички ракетни системи, или АТАЦМС, на "изненадну одлуку Русије да уведе севернокорејске трупе у борбу", што је тврдња коју је Русија демантовала.

Контроверзе о севернокорејским трупама почеле су да се плету пошто су Русија и Северна Кореја потписале ове године Уговор о свеобухватном стратешком партнерству који подразумева пружање узајамне помоћи. А, она укључује и војну помоћ у случају агресије на једну од земаља потписница.

Русија је раније скренула пажњу да САД немају потврду да су војно особље из ДНРК наводно присутно у зони специјалне војне операције, а оптужбе против Пјонгјанга за слање војног особља у Русију назвала "прљавим маневрима" Сједињених Држава и њихових савезника како би прикрили сопствене злочине и продужили сукоб у Украјини.

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров недавно је нагласио да ако Кијев употреби западно оружје дугог домета за ударе дубоко у руску територију, то ће онда значити да не само Украјина, већ и земље НАТО отворено ратују са Русијом, не стидећи се више да крију чињенице о "плаћеницима", "добровољцима", инструкторима и другим момцима "под лажном заставом".

"Свима би требало да буде очигледно да Украјинци не могу самостално да користе западно високотехнолошко оружје великог домета. Не могу без западних специјалиста, обавештајних података, укључујући и оне добијене од космичке групе НАТО земаља", закључио је Лавров.

Недавно су и Пентагон и амерички Обавештајни комитет саветовали Вашингтон да не дозволи Украјини да користи оружје које су испоручиле САД, за ударе у дубину руске територије.

Како се наводи, давање зеленог светла Кијеву да користи ракете АТАЦМС које су испоручиле САД не би имало стратешки утицај, а истовремено би створило ризик од даље ескалације између Вашингтона и Москве.

Амерички званичници рекли су да не верују да ће ова одлука Бајдена променити ток рата, који је, како то данас признао и Си-Ен-Ен, потпуно иде у корист Русије, будући да је руска војска у предности у свим правцима на фронту.

Бајден је, међутим, "утврдио да су потенцијалне користи надмашиле ризике ескалације" - Украјини планира да на овај начин омогући да достигне одређене циљеве високе циљеве које иначе не би могла, тврди "Њујорк тајмс".