Бела кућа није директно потврдила да је администрација председника Џоа Бајдена одобрила Украјини да нападне Русију ракетама дугог домета АТАЦМС, наводи се у саопштењу заменика саветника за националну безбедност Џона Фајнера.
"Сједињене Државе су, од самог почетка украјинског конфликта, биле јасне да ће своје политичке одлуке доносити на основу ситуације на бојном пољу, укључујући значајну ескалацију повезану са распоређивањем страних снага на руском тлу у току последњих дана и недеља", рекао је Фајнер новинарима који су пратили Бајдена у Бразилу током самита Г20 који почиње данас.
Тиме је званичник одговорио на молбу новинара да потврди извештаје који су се појавили дан раније, о томе да је Вашингтон заиста одобрио употребу америчког оружја дугог домета Оружаним снагама Украјине за напад на Русију.
Дан раније је "Њујорк тајмс" писао, позивајући се на неименоване америчке званичнике, да је председник Џо Бајден одобрио Украјини коришћење америчког оружја дугог домета, укључујући ракете АТАЦМС, за ударе дубоко у руску територију. Према речима неименованих саговорника овог листа, Бајден је овај корак предузео након извештаја о "доласку војног особља из ДНРК у Курску област", тиме се претпоставља се да ће Оружане снаге Украјине нападати руске и, наводно присутне у региону, севернокорејске борце. Како преноси лист "Аксиос", Вашингтон је Кијев обавестио о одлуци пре око три дана.
Став Русије
Средином септембра Путин је, коментаришући актуелне теме, приметио да земље НАТО-а разговарају о могућности употребе оружја далеког домета од стране Оружаних снага Украјине, а да ће то значити директно учешће у сукобу у Украјини.
Према речима шефа државе, кијевски режим већ удара на руску територију дроновима и другим средствима. Када је реч о употреби високопрецизног далекометног наоружања западне производње, треба имати на уму да се такве операције изводе уз учешће војске земаља Алијансе, будући да само оне могу да управљају мисијама лета ракетних система, објаснио је председник.
Директно учешће Запада у украјинском конфликту значајно ће променити његову суштину и значиће да су чланице НАТО-а, САД и европске земље – у рату са Русијом. Москва ће доносити одлуке на основу претњи које се појаве пред њом, закључио је Путин.
Војна сарадња са Северном Корејом
Москва је напоменула да САД немају потврду да су севернокорејски борци наводно присутни у зони Специјалне војне операције. Први секретар мисије ДНРК при Уједињеним Нацијама Ил Ха Ким назвао је оптужбе на рачун Пјонгјанга "прљавим маневрима" Сједињених Држава и њених савезника, који настоје да прикрију сопствене злочине и продуже сукоб у Украјини.
Путин је истакао да је питање пружања узајамне војне помоћи суверена ствар Русије и Северне Кореје и да само оне могу да одлуче да ли ће се ограничити на вежбе и размену искустава или "ће понешто применити".