Свет

Си Ђинпинг и Кир Страмер на Г20: Зашто су кинески званичници избацили британске новинаре

Иако је добро почео- изразима узајамног поштовања, састанак британског премијера и кинеског председника кренуо је у кривом смеру када је Страмер поменуо случај медијског тајкуна Џимија Лаја
Си Ђинпинг и Кир Страмер на Г20: Зашто су кинески званичници избацили британске новинареGetty © Brent Lewin / Stringer

Дуго се није чинило да постоје шансе за одмрзавање односа између Пекинга и Лондона као на самиту лидера Г20 у Рију де Жанеиру. Британски премијер Кир Страмер први је који се састао са кинеским председником Си Ђинпингом након шест година од пута Терезе Меј у Пекинг.

И чинило се да све иде у добром правцу - прво је Страмер поручио Сију: 

"Желимо да наши односи буду доследни, трајни, са поштовањем и да, као што смо се договорили, избегавамо изненађења где је то могуће. Снажан однос Велике Британије и Кине важан је за обе земље, али и за ширу међународну заједницу".

И Кинеска агенција "Синхуа" пренела је да је Си узвратио у сличном тону: рекао је како две земље треба да живе у складу са својим "стратешким партнерством и посвете се међусобном поштовању, отворености, сарадњи"...

И све је, како извештава "Политико", текло прилично глатко док Страмер није споменуо људска права, Тајван, кинеске санкције британским парламентарцима... Али једно име било је нагазна мина - медијског тајкуна Џимија Лаја. 

Наиме, како пише "Политико", након што је британски премијер "изразио забринутост због погоршања Лајевог" стања, кинески званичници су "агресивно избацили" два британска новинара која су била у просторији.

Ко је Џими Лај, кривац за још један раздор на релацији Пекинг-Лондон? Очима запада он је "продемократски активиста" и "борац за слободу говора", али за кинеске правосудне органе он је преварант.

У затвору се нашао 2020. године, пошто је учествовао у забрањеном скупу, на бдењу за жртве Тјенанмена. Кинеске власти су тада оптужиле више од двадесет политичара и активиста позивајући се на Закон о националној безбедности. Лај је годину дана касније, са још тројицом активиста, проглашен кривим. Том приликом кажњен је са два милиона хонгкошких, односно 257.000 америчких долара.

Али овај издавач данас угашених новина "Епл дејли" у октобру 2022. проглашен је кривим и за превару. Наиме, утврђено је да је од 2016. до 2020. године дао део пословног простора у закуп фирми, која је такође његова. Друга тачка оптужнице односила се на кршење уговора о закупу од 1998. до 2015. године, јер је истој фирми дозволио да користи пословни простор његовог медија. И тада је осуђен на готово шест година затвора.

Владе САД и Велике Британије позвале су на ослобађање Лаја.

image