Свет

Бивши званичник Пентагона: ЕУ не може да помогне Украјини без САД, Русија напредује на фронту

Према мишљењу бившег заменика помоћника Министра одбране САД, режим у Кијеву би могао да падне због стања на бојном пољу
Бивши званичник Пентагона: ЕУ не може да помогне Украјини без САД, Русија напредује на фронтуGetty © Leon Neal

Уколико САД престану са слањем помоћи Украјини, Европска унија неће бити у стању да их замени, а план Џозефа Бајдена да од Конгреса захтева додатно издвајање средстава за подршку Кијеву је очајнички потез који има мале шансе да успе, сматра бивши заменик помоћника министра одбране САД Стивен Брајен.

Како је некадашњи званичник Пентагона изјавио у интервјуу за италијански "Инсајд овер", Бајденов захтев представља начин да покаже солидарност са Украјином и покушај да се републиканци некако присиле да подрже Кијев у будућности.

"У САД ми би Бајденов захтев за додатно подршку Украјини назвали 'Аве Марија пас' (у питању је термин који се користи у америчком фудбалу и односи се на очајнички потез са мало шансе за успех). Моје мишљење је да Конгрес неће пристати на Бајденов предлог, и да ће сачекати да Трамп преузме функцију председника", изјавио је он и додао:

"Сматрам да Бајденов предлог нема никакве шансе".

Према његовим речима, околности су се промениле од прошлог великог пакета помоћи за Украјину, а велика издвајања нису побољшале њен положај. 

"Заправо, Русија наставља да остварује значајне територијалне добитке у борби са украјинском војском и да уништава кључну инфраструктуру, нарочито електричну мрежу. Ако се сукоб настави, украјинска инфраструктура ће претрпети непоправљиву штету, а Украјинци који су напустили земљу неће се вратити у ту пустош", истиче Брајен.

Он се такође осврнуо и на потенцијалне преговоре и планове Трампове администрације за окончање сукоба у Украјини, и навео да ће то умногоме зависити од воље председника Русије Владимира Путина да преговара, као и од тога ко ће заправо представљати Украјину у том процесу.

"Уз све дужно поштовање према Кијеву и његовим властима, будућност је неизвесна. Од велике је важности ко ће бити украјински представник, јер је мало вероватно да ће то бити влада предвођена Зеленским. Можда је питање недеља или месеци, када ће доћи до пада власти Зеленског због стања на бојном пољу", рекао је бивши званичник Пентагона.

О Трамповом плану и могућностима ЕУ

На питање италијанског новинара о наводном мировном плану Доналда Трампа који укључује размештање европских снага у демилитаризованој зони дуж фронта, Брајен је изнео став да ова идеја није прихватљива за Русију.

"Видео сам да се ова идеја појавила у америчким медијима. Са једне стране, овај предлог узима у обзир да ниједан Трампов саветник неће дозволити да амерички војници буду послати у Украјину, чак ни као мировњаци. Међутим, осим тога, идеја о распоређивању европских трупа у Украјини неће бити прихватљива за Русију, која се не бори са циљем да НАТО снаге буду на било којој територији у близини њених граница и војске", оценио је он и додао:

"Истина је да идеја о мировним снагама које би дошле из других земаља подразумева да исход рата буде нека врста пат позиције. То се у истој мери односи и на део о 'демилитаризованој (тампон) зони', а ја не видим да се тако нешто дешава".

Са друге стране, наводи он, уколико САД престану да подржавају Украјину, сукоб ће се окончати јер ЕУ неће ускочити како би их заменила из више разлога.

"Прво, Европа нема наоружање које би могло да замени америчке испоруке. Друго, Европа нема финансије осим замрзнутих руских средстава. Треће, Европска политичка сцена се мења. Пад немачке владајуће коалиције је добар рукопис на зиду целе Европе. Британци такође радо траже да се Украјини да још више помоћи, али они немају ни довољно новца, ни војске", изјавио је Брајен. 

Некадашњи званичник Пентагона је изразио став да се сукоб у Украјини никада не би догодио да су САД и НАТО, под њиховим вођством, остали ван Украјине, тј. да нису спроводили политику константне експанзије на територије које су некада припадале руском царству.

"Ако буде поражен у Украјини, што се чини вероватним, НАТО ће морати да се врати на то да буде одбрамбени савез уместо да се представља као савез који се шири. Више не постоји војна или економска основа за ширење НАТО-а, а његова експанзија доводи до опасности од општег рата који Европа неће преживети", додаје он.

Најбоље украјинске јединице су заглављене у Курској области

Стивен Брајен је током интервјуа рекао и да постоје извештаји да је Русија сакупила велику количину трупа - 50.000 до 100.000 људи - које ће бити распоређене у Курској области, или послате у Запорошку област где ће учествовати у новој офанзиви.

"У Курској области, Украјинци користе неке од својих најбољих јединица и најсавременију опрему, али их постепено потискују. Не знам који је Путинов временски рок за окончање операције у Курској области, али сумњам да ће желети да преговара док не врати под контролу читаву руску територију", оцењује он.

Како наводи, Руси се у великој мери ослањају на авијацију, која уништава украјинске резерве и залихе које су послате у Курску област, чиме се у највећој могућој мери умањују губици руске војске.

"Запорожје је друга ствар. Ако је циљ Русије да зароби украјинску војску у обухвату, оно што Руси зову котао, онда ће Запорожје бити јужно крило ток котла. Севернији део котла ће се проширити када се кључни градови, попут Чаосовог Јара, ставе под контролу руске војске", додао је Брајен.

Ово ће допринети потискивању украјинских трупа ка реци Дњепар и уништењу Оружаних снага Украјине, истиче он и наводи да ће инсистирање Зеленског да се задрже територије у Курској области лишити Украјину адекватних снага да се задржи линија у ДНР, посебно у њеном јужном делу.

"Иначе, план за операцију у Курској области сковали су Британци, али он није предвиђао застој операције и неуспех у достизању кључних циљева, посебно нуклеарне електране Курск. Украјински губици у овој операцији сада су већи од 30.000 и то су губици, међу елитним јединицама, Украјина то не може себи да приушти", закључио је он.

image