Велика Британија би била у великој мери изложена глобалном трговинском рату, упозорио је британски министар трговине Џонатан Рејнолдс, пошто је премијер Кир Стармер рекао да земља неће морати да бира између САД и Европе ако Доналд Трамп уведе нове трансатлантске царине.
Рејнолдс је комитету Дома лордова рекао да би "тарифе на британску робу која улази у САД била тешка ствар са којом би морали да се боре", али да је претња свеопштег глобалног трговинског спора много већа.
Морамо јасно да кажемо народу да ће, у случају шире трговинске конфронтације Кине и Запада, као много глобалније оријентисане трговачке нације, Велика Британија бити много више изложена томе него САД, рекао је он.
Трамп је обећао да ће увести глобалне царине од 10-20 одсто на амерички увоз - и до 60 одсто на робу која долази из Кине - у потезу који би могао да изазове нови талас глобалног протекционизма, објашњава "Фајненшел тајмс".
Рејнолдсови коментари уследили су након што је британски премијер поручио да је могуће имати јаке трговинске односе и са САД и са ЕУ у случају нових трговинских баријера.
Током викенда, виши Трампов саветник Стивен Мур позвао је Велику Британију да напусти "социјалистичку" Европу и усклади се са америчким моделом "слободне трговине".
ЕУ је далеко највећи трговински партнер Велике Британије, са 356 милијарди фунти или 42 одсто укупног извоза робе и услуга прошле године. Међутим, САД су највећи појединачни извозник у Великој Британији.
Рејнолдс је истакао да Британија више тргује са земљама Европске уније него са САД. "Ако постоје ствари које нам (САД) понуде или траже да урадимо, а које би резултирале неповољним односом на европској страни, морали бисмо да одмеримо последице".
Свака америчка понуда да ограниче таксе за Британију би готово сигурно долазила са неким условом, укључујући дугогодишњи захтев да Велика Британија отвори своја тржишта за јефтине америчке прехрамбене производе – као што је пилетина натопљена хлором – која је тренутно забрањена у Британији и ЕУ, закључује "Фајненшел тајмс".